WP Cerber Security - en to pt-br translation catalogue (1282 entries)

en: %d sec | %d secs
pt-br[0]: %d s
pt-br[1]: %d s

en: %s ago
pt-br: há %s

en: %s registrations are allowed from a single IP address within %s minutes
pt-br: São permitidos %s registros a partir de um único endereço IP em %s minutos

en: %s retries are allowed within %s minutes
pt-br: %s tentativas são permitidas em %s minutos

en: (do not enable it unless you get and enter the Site and Secret keys for the invisible version)
pt-br: (não ative esta opção sem antes obter e inserir as chaves Site e Secret da versão invisível)

en: 2FA PIN Code
pt-br: Código PIN de 2FA

en: 2FA code verified
pt-br: Código 2FA verificado

en: A database error occurred while importing access list entries
pt-br: Ocorreu um erro de base de dados ao importar entradas da lista de acesso

en: A message has been sent to %s
pt-br: Uma mensagem foi enviada para %s

en: A must-use WP Cerber boot file has been copied to the WordPress must-use directory
pt-br: Um ficheiro de arranque obrigatório do WP Cerber foi copiado para o diretório de plugins obrigatórios do WordPress

en: A network error occurred while attempting to retrieve plugin data from the plugin repository. We will continue attempts.
pt-br: Ocorreu um erro de rede ao tentar obter dados do plugin no repositório de plugins. As tentativas serão continuadas.

en: A new activity has occurred
pt-br: Foi detectada uma nova atividade

en: A new version is available
pt-br: Uma nova versão está disponível

en: A new version of %s is available
pt-br: Uma nova versão de %s está disponível

en: A new version of WP Cerber Security is available. We strongly recommend updating.
pt-br: Uma nova versão do WP Cerber Security está disponível. Recomenda-se fortemente a atualização.

en: A newer version is available
pt-br: Uma versão mais recente está disponível

en: A unique string that does not overlap with slugs of the existing pages or posts
pt-br: Uma cadeia exclusiva que não entre em conflito com os slugs das páginas ou publicações existentes

en: API request authorization failed
pt-br: Falha na autorização da solicitação de API

en: API request authorized
pt-br: Solicitação de API autorizada

en: Abandoned
pt-br: Abandonado

en: Abandoned plugin
pt-br: Plugin abandonado

en: Abort user authentication
pt-br: Cancelar autenticação do utilizador

en: Abort user authentication and block remote IP address
pt-br: Cancelar autenticação de utilizador e bloquear endereço IP remoto

en: Access Lists
pt-br: Listas de acesso

en: Access Settings
pt-br: Configurações de acesso

en: Access denied by plugin settings
pt-br: Acesso negado pelas configurações do plugin

en: Access to REST API is restricted in the WP Cerber settings.
pt-br: O acesso à REST API está restrito nas configurações do WP Cerber.

en: Access to WordPress REST API
pt-br: Acesso à API REST do WordPress

en: Access to this website
pt-br: Acesso a este site

en: Accounts & Roles
pt-br: Contas e Funções

en: Action
pt-br: Ação

en: Activated
pt-br: Ativado

en: Active plugins and updates on
pt-br: Plugins ativos e atualizações em

en: Active sessions
pt-br: Sessões ativas

en: Active:
pt-br: Ativo:

en: Activity
pt-br: Atividade

en: Activity Breakdown
pt-br: Detalhamento de atividade

en: Activity Insights
pt-br: Insights de atividade

en: Activity Reports
pt-br: Relatórios de Atividade

en: Activity details
pt-br: Detalhes da atividade

en: Activity report is a summary of all logged activities and suspicious events occurred during the selected period of time
pt-br: O relatório de atividades é um resumo de todas as atividades registadas e dos eventos suspeitos ocorridos durante o período de tempo selecionado

en: Add @ site to the page title
pt-br: Adicionar @ site ao título da página

en: Add Entry
pt-br: Adicionar entrada

en: Add IP to the Black List
pt-br: Adicionar IP à lista negra

en: Add a new one
pt-br: Adicionar novo

en: Add a remote website
pt-br: Adicionar site remoto

en: Add managed websites by using access tokens.
pt-br: Adicione sites gerenciados usando tokens de acesso.

en: Add network to the Black List
pt-br: Adicionar rede à lista negra

en: Add-on settings updated
pt-br: Configurações do complemento atualizadas

en: Add-ons
pt-br: Complementos

en: Added
pt-br: Adicionado

en: Address
pt-br: Endereço

en: Adjust anti-spam engine
pt-br: Ajustar mecanismo antispam

en: Admin Note
pt-br: Nota do administrador

en: Advanced Search
pt-br: Pesquisa avançada

en: Advanced mode
pt-br: Modo avançado

en: After every scan
pt-br: Após cada análise

en: All Logins
pt-br: Todas as sessões

en: All Users
pt-br: Todos os utilizadores

en: All connected devices
pt-br: Todos os dispositivos conectados

en: All countries
pt-br: Todos os países

en: All files
pt-br: Todos os ficheiros

en: All files have been processed
pt-br: Todos os arquivos foram processados

en: All groups
pt-br: Todos os grupos

en: All scans
pt-br: Todas as verificações

en: All servers
pt-br: Todos os servidores

en: All traffic
pt-br: Todo o tráfego

en: Allow REST API for these roles
pt-br: Permitir API REST para estes papéis

en: Allow WP Cerber to send locked out malicious IP addresses to Cerber Lab. This helps the plugin team to develop new algorithms for WP Cerber that will defend WordPress against new threats and botnets that are appearing  everyday. You can disable the sending in the plugin settings at any time.
pt-br: Permitir que o WP Cerber envie endereços IP maliciosos bloqueados para o Cerber Lab. Isso ajuda a equipa do plugin a desenvolver novos algoritmos para o WP Cerber que irão proteger o WordPress contra novas ameaças e botnets que surgem todos os dias. O envio pode ser desativado a qualquer momento nas definições do plugin.

en: Allow access for logged-in users
pt-br: Permitir acesso para utilizadores com sessão iniciada

en: Allow access from trusted IP addresses
pt-br: Permitir acesso a partir de endereços IP confiáveis

en: Allow access to REST API for logged-in users
pt-br: Permitir acesso à API REST para utilizadores com sessão iniciada

en: Allow access to users' data via REST API for these roles
pt-br: Permitir acesso aos dados dos utilizadores via API REST para estes papéis

en: Allow logged-in users
pt-br: Permitir usuários autenticados

en: Allow registration only for email addresses matching the following
pt-br: Permitir registro apenas para endereços de email que correspondam ao seguinte

en: Allow these REST API namespaces
pt-br: Permitir estes namespaces da REST API

en: Allow updating WP Cerber and its translations from the official WP Cerber website
pt-br: Permitir atualizar o WP Cerber e suas traduções a partir do site oficial do WP Cerber

en: Allow user to remember devices for
pt-br: Permitir lembrar dispositivos por

en: Allow users to remember their devices for
pt-br: Permitir que utilizadores memorizem os dispositivos por

en: Always enabled
pt-br: Sempre ativado

en: An optional error message to be displayed when attempting to log in with a non-existing username or a non-existing email
pt-br: Mensagem de erro opcional exibida ao tentar iniciar sessão com um nome de utilizador inexistente ou um email inexistente

en: An optional login form message
pt-br: Mensagem opcional do formulário de login

en: An optional message displayed when attempting to reset the password for both existing and non-existing usernames or email addresses.
pt-br: Mensagem opcional exibida ao tentar redefinir a senha para nomes de usuário ou endereços de e‑mail existentes e inexistentes.

en: An optional message for this user
pt-br: Mensagem opcional para este usuário

en: Analytics
pt-br: Análises

en: Analyze the WordPress uploads directory to detect injected files
pt-br: Analisar o diretório de uploads do WordPress para detectar ficheiros injetados

en: Analyze the uploads directory
pt-br: Analisar o diretório de envios

en: Anti-spam
pt-br: Antispam

en: Anti-spam and bot detection settings
pt-br: Configurações de antispam e detecção de bots

en: Anti-spam engine
pt-br: Mecanismo antispam

en: Any activity
pt-br: Qualquer atividade

en: Any country is permitted
pt-br: Qualquer país é permitido

en: Application Passwords
pt-br: Senhas de Aplicativo

en: Apply
pt-br: Aplicar

en: Apply limit login rules to IP addresses in the White IP Access List
pt-br: Aplicar regras de limite de login a endereços IP na Lista Branca de Acesso IP

en: Are you sure you want to delete selected files?
pt-br: Tem certeza de que deseja excluir os arquivos selecionados?

en: Are you sure you want to delete selected websites?
pt-br: Tem certeza de que deseja excluir os sites selecionados?

en: Are you sure?
pt-br: Tem certeza?

en: Are you sure? This permanently invalidates the token.
pt-br: Tem certeza? Isso invalidará o token de forma permanente.

en: At %s the scanner detected that the ownership of the plugin changed from %s to %s.
pt-br: Em %s, o scanner detectou que a propriedade do plugin mudou de %s para %s.

en: At the moment, no plugin data is available. It will be collected and included in future reports.
pt-br: No momento, não há dados de plugins disponíveis. Eles serão coletados e incluídos em relatórios futuros.

en: Attempt to access prohibited URL
pt-br: Tentativa de acesso a URL proibido

en: Attempt to log in denied
pt-br: Tentativa de login negada

en: Attempt to log in with non-existing username
pt-br: Tentativa de login com nome de utilizador inexistente

en: Attempt to log in with prohibited username
pt-br: Tentativa de login com nome de usuário proibido

en: Attempt to register denied
pt-br: Tentativa de registro negada

en: Attempt to upload a file with malicious code
pt-br: Tentativa de envio de ficheiro com código malicioso

en: Attempt to upload malicious file denied
pt-br: Tentativa de envio de ficheiro malicioso negada

en: Attempts to log in with non-existing usernames
pt-br: Tentativas de login com nomes de utilizador inexistentes

en: Attention! Citadel mode is now active. Nobody is able to log in.
pt-br: Atenção! O modo Citadel está ativo. Ninguém pode iniciar sessão.

en: Attention! You have changed the login URL! The new login URL is
pt-br: Atenção! O URL de login foi alterado! O novo URL de login é

en: Authorization Failed
pt-br: Falha na autorização

en: Authorized
pt-br: Autorizado

en: Automated recurring scan schedule
pt-br: Agendamento automático de varreduras recorrentes

en: Automatic cleanup of malware and suspicious files
pt-br: Limpeza automática de malware e arquivos suspeitos

en: Automatic deletion
pt-br: Eliminação automática

en: Automatic recovery of modified and infected files
pt-br: Recuperação automática de arquivos modificados e infectados

en: Automatically deleted
pt-br: Eliminado automaticamente

en: Automatically install new versions of WP Cerber when they are available
pt-br: Instalar automaticamente novas versões do WP Cerber quando estiverem disponíveis

en: Automatically moved to quarantine
pt-br: Movido automaticamente para a quarentena

en: Automatically recovered
pt-br: Recuperado automaticamente

en: Automatically update WP Cerber
pt-br: Atualizar WP Cerber automaticamente

en: Available in the professional version of WP Cerber
pt-br: Disponível na versão profissional do WP Cerber

en: Average Size
pt-br: Tamanho médio

en: Awesome!
pt-br: Perfeito!

en: BLOCKED
pt-br: BLOQUEADO

en: Back to list
pt-br: Voltar à lista

en: Be careful about configuring these settings. Improper configuration may lead to failure to delete malicious files.
pt-br: Tenha cuidado ao configurar estas definições. Uma configuração incorreta pode impedir a eliminação de ficheiros maliciosos.

en: Be careful about enabling these options.
pt-br: Tenha cuidado ao ativar estas opções.

en: Before you can start using reCAPTCHA, you have to obtain Site key and Secret key on the Google website
pt-br: Antes de começar a usar o reCAPTCHA, é necessário obter a chave do site e a chave secreta no site da Google

en: Black IP Access List
pt-br: Lista de Acesso de IPs Bloqueados

en: Block
pt-br: Bloquear

en: Block IP address for
pt-br: Bloquear endereço IP por

en: Block IP addresses that send excessive requests for non-existing pages or scan website for security breaches
pt-br: Bloquear endereços IP que enviam solicitações excessivas para páginas inexistentes ou que analisam o site em busca de falhas de segurança

en: Block User
pt-br: Bloquear usuário

en: Block access to WordPress Dashboard
pt-br: Bloquear acesso ao Painel do WordPress

en: Block access to WordPress REST API except any of the following
pt-br: Bloquear acesso à REST API do WordPress, exceto para qualquer uma das seguintes opções

en: Block access to the RSS, Atom and RDF feeds
pt-br: Bloquear acesso aos feeds RSS, Atom e RDF

en: Block access to the XML-RPC server (including Pingbacks and Trackbacks)
pt-br: Bloquear acesso ao servidor XML-RPC (incluindo Pingbacks e Trackbacks)

en: Block access to user pages like /?author=n
pt-br: Bloquear acesso a páginas de utilizador como /?author=n

en: Block access to user pages via their usernames
pt-br: Bloquear acesso a páginas de utilizadores pelos respetivos nomes de utilizador

en: Block access to users' data via REST API
pt-br: Bloquear acesso aos dados dos utilizadores via REST API

en: Block access to wp-login.php
pt-br: Bloquear acesso a wp-login.php

en: Block all IP addresses on the same Class C network as the detected attacker's IP address
pt-br: Bloquear todos os endereços IP na mesma rede Classe C que o endereço IP do atacante detectado

en: Block execution of PHP scripts in the WordPress media folder
pt-br: Bloquear a execução de scripts PHP na pasta de media do WordPress

en: Block registration for email addresses matching the following
pt-br: Bloquear registro para endereços de e‑mail que correspondam ao seguinte

en: Block the attacker's subnet
pt-br: Bloquear a sub-rede do atacante

en: Block unauthorized access to load-scripts.php and load-styles.php
pt-br: Bloquear acesso não autorizado a load-scripts.php e load-styles.php

en: Block user
pt-br: Bloquear usuário

en: Blocked
pt-br: Bloqueado

en: Blocked Users
pt-br: Usuários bloqueados

en: Blocked by administrator
pt-br: Bloqueado pelo administrador

en: Blocked by country rule
pt-br: Bloqueado por regra de país

en: Bot detected
pt-br: Bot detectado

en: Brief
pt-br: Resumo

en: Brief notification format
pt-br: Formato breve de notificação

en: Brief summary
pt-br: Resumo breve

en: Browser:
pt-br: Navegador:

en: Brute-force attack mitigation and user authentication settings
pt-br: Configurações de mitigação de ataques de força bruta e autenticação de usuários

en: Bulk importing IP Access List entries
pt-br: Importação em massa de entradas da Lista de Acesso por IP

en: By sharing your unique opinion on WP Cerber, you help the engineers behind the plugin make greater progress and help other professionals find the right software. You can leave your review on one of the following websites. Feel free to use your native language. Thanks!
pt-br: Ao compartilhar a sua opinião sobre o WP Cerber, você ajuda a equipa responsável pelo plugin a avançar mais rapidamente e auxilia outros profissionais a encontrar o software adequado. Você pode deixar a sua avaliação em um dos seguintes sites. Fique à vontade para usar o seu idioma nativo. Obrigado!

en: By the user
pt-br: Pelo utilizador

en: By user
pt-br: Por utilizador

en: Can't activate WP Cerber due to a database error.
pt-br: Não é possível ativar o WP Cerber devido a um erro na base de dados.

en: Cancel
pt-br: Cancelar

en: Cerber Quick View
pt-br: Visão Rápida do Cerber

en: Cerber Security Cloud connection
pt-br: Ligação ao Cerber Security Cloud

en: Cerber anti-spam engine
pt-br: Mecanismo antispam Cerber

en: Change file and directory permissions if it is required to delete files
pt-br: Altere as permissões de arquivos e diretórios se for necessário para excluir arquivos

en: Change filesystem permissions
pt-br: Alterar permissões do sistema de arquivos

en: Changed files
pt-br: Arquivos alterados

en: Changelog
pt-br: Registo de alterações

en: Channels to send alerts
pt-br: Canais para envio de alertas

en: Check for activities
pt-br: Verificar atividades

en: Check for requests
pt-br: Verificar solicitações

en: Check for requests from the IP address
pt-br: Verificar solicitações do endereço IP

en: Check users' settings
pt-br: Verificar configurações dos utilizadores

en: Checking for abandoned plugins
pt-br: Verificando plugins abandonados

en: Checking for new and modified files
pt-br: Verificando arquivos novos e modificados

en: Checking for plugin ownership changes
pt-br: Verificando alterações de propriedade de plugins

en: Checking frequency
pt-br: Verificando frequência

en: Checksum mismatch
pt-br: Incompatibilidade de checksum

en: Citadel mode
pt-br: Modo Citadel

en: Citadel mode activated
pt-br: Modo Citadel ativado

en: Citadel mode duration
pt-br: Duração do modo Citadel

en: Citadel mode has been activated after %d failed login attempts in %d minutes.
pt-br: Modo Citadel foi ativado após %d tentativas de login falhadas em %d minutos.

en: Citadel mode is active
pt-br: Modo Citadel ativo

en: Citadel mode threshold
pt-br: Limite do modo Citadel

en: Cleaning up
pt-br: A limpar

en: Clear log
pt-br: Limpar registo

en: Click here to see the full list of files
pt-br: Clique aqui para ver a lista completa de ficheiros

en: Click on a country name to add it to the list of selected countries
pt-br: Clique em um país para adicioná-lo à lista de países selecionados

en: Click the IP address to see its activity
pt-br: Clique no endereço IP para ver a atividade

en: Click to edit
pt-br: Clique para editar

en: Click to send now
pt-br: Clique para enviar agora

en: Click to send test
pt-br: Clique para enviar teste

en: Client Request Cookies
pt-br: Cookies da solicitação do cliente

en: Client Request Headers
pt-br: Cabeçalhos de Requisição do Cliente

en: Collect WP Cerber software errors
pt-br: Recolher erros do software WP Cerber

en: Collect and save WP Cerber software errors to a diagnostic file
pt-br: Recolher e guardar erros do WP Cerber num ficheiro de diagnóstico

en: Comment denied
pt-br: Comentário recusado

en: Comment marked as spam
pt-br: Comentário marcado como spam

en: Comment processing
pt-br: Processamento de comentários

en: Comments
pt-br: Comentários

en: Company
pt-br: Empresa

en: Configure email parameters for notifications, reports, and alerts
pt-br: Configurar parâmetros de email para notificações, relatórios e alertas

en: Configure this website as main to manage other remote website
pt-br: Configurar este site como principal para gerir outros sites remotos

en: Configure what issues to include in the email report and the condition for sending reports
pt-br: Configurar quais problemas incluir no relatório por e-mail e a condição para envio dos relatórios

en: Confirm emptying the table. This operation is permanent and cannot be undone.
pt-br: Confirmar esvaziamento da tabela. Esta operação é permanente e não pode ser desfeita.

en: Continue Scanning
pt-br: Continuar análise

en: Continuously evolving security solution that defends WordPress against hacker attacks, spam, trojans, and malware. Hardens WordPress with comprehensive security algorithms, limits login attempts, enforces two-factor authentication, and restricts access based on country using GeoIP policies. Features a powerful malware scanner and integrity checker to detect and eliminate threats. Blocks spam using a sophisticated bot detection engine and reCAPTCHA. Tracks user and intruder activity with real-time alerts via email, mobile, and desktop notifications.
pt-br: Solução de segurança em constante evolução que protege o WordPress contra ataques de hackers, spam, trojans e malware. Reforça o WordPress com algoritmos de segurança abrangentes, limita tentativas de login, aplica autenticação em duas etapas e restringe o acesso por país usando políticas GeoIP. Inclui um poderoso verificador de malware e de integridade para detectar e eliminar ameaças. Bloqueia spam com um mecanismo avançado de detecção de bots e reCAPTCHA. Registra a atividade de utilizadores e intrusos com alertas em tempo real por email, dispositivos móveis e notificações no desktop.

en: Countries
pt-br: Países

en: Country
pt-br: País

en: Create Alert
pt-br: Criar alerta

en: Created
pt-br: Criado

en: Critical issues
pt-br: Problemas críticos

en: Currently a scheduled scan in progress. Please wait until it is finished.
pt-br: Há uma análise agendada em andamento. Aguarde até que seja concluída.

en: Currently, it is defined as:
pt-br: Atualmente, está definido como:

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant contains no allowed hosts
pt-br: Atualmente, a constante WP_ACCESSIBLE_HOSTS não contém hosts permitidos

en: Currently, the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant is defined as: %s
pt-br: Atualmente, a constante WP_ACCESSIBLE_HOSTS está definida como: %s

en: Custom comment URL
pt-br: URL de comentário personalizado

en: Custom login URL
pt-br: URL de login personalizada

en: Custom login URL may contain Latin alphanumeric characters, dashes and underscores only
pt-br: O URL de login personalizado pode conter apenas caracteres alfanuméricos latinos, hífens e sublinhados

en: Custom login error message
pt-br: Mensagem de erro de login personalizada

en: Custom login page
pt-br: Página de login personalizada

en: Custom password reset confirmation message
pt-br: Mensagem personalizada de confirmação de redefinição de senha

en: Custom signature found
pt-br: Assinatura personalizada encontrada

en: Custom signatures
pt-br: Assinaturas personalizadas

en: Customize how things appear in the login page and admin pages.
pt-br: Personalizar a aparência da página de login e das páginas de administração.

en: Dashboard
pt-br: Painel

en: Data Shield
pt-br: Escudo de Dados

en: Data Shield Policies
pt-br: Políticas do Data Shield

en: Date
pt-br: Data

en: Date format
pt-br: Formato de data

en: Date format for CSV export
pt-br: Formato de data para exportação CSV

en: Date:
pt-br: Data:

en: Deactivate
pt-br: Desativar

en: Default language
pt-br: Idioma padrão

en: Default processing
pt-br: Processamento padrão

en: Default settings have been loaded
pt-br: As definições padrão foram carregadas

en: Defer rendering the custom login page
pt-br: Adiantar a renderização da página de login personalizada

en: Deferred rendering
pt-br: Renderização adiada

en: Delete
pt-br: Eliminar

en: Delete Alert
pt-br: Excluir alerta

en: Delete files in the WordPress uploads directory
pt-br: Excluir arquivos no diretório de uploads do WordPress

en: Delete files with unwanted extensions
pt-br: Excluir arquivos com extensões indesejadas

en: Delete publicly accessible files with these extensions
pt-br: Eliminar ficheiros publicamente acessíveis com estas extensões

en: Delete quarantined files after
pt-br: Excluir arquivos em quarentena após

en: Delete unattended files
pt-br: Eliminar ficheiros sem supervisão

en: Delete user sessions data when user data is erased
pt-br: Excluir dados de sessões de usuário quando os dados do usuário forem apagados

en: Delete website
pt-br: Excluir site

en: Deleted
pt-br: Eliminado

en: Denied
pt-br: Negado

en: Deny authentication through wp-login.php
pt-br: Negar autenticação via wp-login.php

en: Deny further login attempts
pt-br: Negar novas tentativas de login

en: Deny it completely
pt-br: Negar completamente

en: Destination directory is not writable
pt-br: Diretório de destino sem permissão de escrita

en: Destination file is not writable
pt-br: Arquivo de destino não é gravável

en: Details
pt-br: Detalhes

en: Detect and report plugins that received no updates for the specified period of time
pt-br: Detetar e reportar plugins que não receberam atualizações durante o período de tempo especificado

en: Detect and report plugins with changes in ownership
pt-br: Detetar e reportar plugins com alterações de propriedade

en: Detecting injected files in the WordPress uploads directory
pt-br: Detetando ficheiros injetados no diretório de uploads do WordPress

en: Determined by user role policies
pt-br: Definido pelas políticas de função de usuário

en: Diagnostic
pt-br: Diagnóstico

en: Diagnostic Log
pt-br: Registo de diagnóstico

en: Did not receive the email?
pt-br: Não recebeu o e-mail?

en: Directories to exclude
pt-br: Diretórios a excluir

en: Directory
pt-br: Diretório

en: Disable "Remember Me" on the login form
pt-br: Desativar &quot;Lembrar-me&quot; no formulário de login

en: Disable PHP error displaying
pt-br: Desativar exibição de erros do PHP

en: Disable PHP in uploads
pt-br: Desativar PHP em uploads

en: Disable REST API
pt-br: Desativar REST API

en: Disable XML-RPC
pt-br: Desativar XML-RPC

en: Disable automatic redirection to the login page when /wp-admin/ is requested by an unauthorized request
pt-br: Desativar o redirecionamento automático para a página de login quando /wp-admin/ for solicitado por uma requisição não autorizada

en: Disable bot detection engine for IP addresses in the White IP Access List
pt-br: Desativar o mecanismo de detecção de bots para endereços IP na Lista Branca de Acesso IP

en: Disable dashboard redirection
pt-br: Desativar redirecionamento do painel

en: Disable feeds
pt-br: Desativar feeds

en: Disable login language switcher
pt-br: Desativar seletor de idioma no login

en: Disable main website mode
pt-br: Desativar modo do site principal

en: Disable managed mode
pt-br: Desativar modo gerenciado

en: Disable reCAPTCHA for IP addresses in the White IP Access List
pt-br: Desativar reCAPTCHA para endereços IP na Lista Branca de Acesso

en: Disable reCAPTCHA for logged-in users
pt-br: Desativar reCAPTCHA para utilizadores com sessão iniciada

en: Disable spam checks and bot detection engine for logged-in users
pt-br: Desativar verificações de spam e mecanismo de detecção de bots para utilizadores com sessão iniciada

en: Disable spam checks for logged-in users
pt-br: Desativar verificações de spam para utilizadores com sessão iniciada

en: Disable the "Remember Me" checkbox on the WordPress login form
pt-br: Desativar a caixa de seleção &quot;Lembrar-me&quot; no formulário de login do WordPress

en: Disable the default login error message
pt-br: Desativar a mensagem de erro de login padrão

en: Disable the default password reset error message
pt-br: Desativar a mensagem de erro padrão de redefinição de senha

en: Disable the login language switcher on the WordPress login page
pt-br: Desativar o seletor de idioma na página de login do WordPress

en: Disabled
pt-br: Desativado

en: Display admin pages of remote websites using my language
pt-br: Exibir páginas de administração de sites remotos no meu idioma

en: Display as
pt-br: Exibir como

en: Display simple 404 page
pt-br: Exibir página 404 simples

en: Display this message if an attempt to log in is denied because the limit on concurrent user sessions has been reached
pt-br: Exibir esta mensagem se uma tentativa de login for negada porque o limite de sessões de usuário simultâneas foi atingido

en: Do not add my IP address to the White IP Access List upon plugin activation
pt-br: Não adicionar este endereço IP à Lista Branca de Acesso IP ao ativar o plugin

en: Do not apply these policies to the IP addresses in the White IP Access List
pt-br: Não aplicar estas políticas aos endereços IP na Lista Branca de Acesso IP

en: Do not log known crawlers
pt-br: Não registar rastreadores conhecidos

en: Do not log these User-Agents
pt-br: Não registar estes User-Agents

en: Do not log these locations
pt-br: Não registar estes locais

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the failed login attempt message
pt-br: Não revelar nomes de utilizador e emails inexistentes na mensagem de tentativa de início de sessão falhada

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the password reset error message
pt-br: Não revelar nomes de utilizador e emails inexistentes na mensagem de erro de redefinição de palavra-passe

en: Do not send alerts after this date
pt-br: Não enviar alertas após esta data

en: Do not show PHP errors on my website
pt-br: Não exibir erros de PHP no site

en: Do you want to add selected files to the ignore list?
pt-br: Deseja adicionar os ficheiros selecionados à lista de ignorados?

en: Documentation
pt-br: Documentação

en: Download File
pt-br: Baixar arquivo

en: Download log
pt-br: Baixar log

en: Duration
pt-br: Duração

en: ERROR:
pt-br: ERRO:

en: Edit
pt-br: Editar

en: Email Address
pt-br: Endereço de email

en: Email address is not permitted.
pt-br: Endereço de email não é permitido.

en: Email address is prohibited
pt-br: Endereço de email proibido

en: Email alerts will be sent to these emails:
pt-br: Alertas por email serão enviados para estes endereços:

en: Email alerts will be sent to this email:
pt-br: Alertas por email serão enviados para este endereço de email:

en: Email notifications
pt-br: Notificações por email

en: Email server for sending emails generated by WP Cerber
pt-br: Servidor de email para envio de emails gerados pelo WP Cerber

en: Enable after %s failed login attempts in the last %s minutes
pt-br: Ativar após %s tentativas de login falhadas nos últimos %s minutos

en: Enable authentication log monitoring
pt-br: Ativar monitorização do registo de autenticação

en: Enable data erase
pt-br: Ativar limpeza de dados

en: Enable data export
pt-br: Ativar exportação de dados

en: Enable diagnostic logging
pt-br: Ativar registro de diagnóstico

en: Enable invisible reCAPTCHA
pt-br: Ativar reCAPTCHA invisível

en: Enable main website mode
pt-br: Ativar modo do site principal

en: Enable managed mode
pt-br: Ativar modo gerenciado

en: Enable monthly reporting
pt-br: Ativar relatórios mensais

en: Enable optional traffic logging if you need to monitor suspicious and malicious activity or solve security issues
pt-br: Ativar registro opcional de tráfego para monitorar atividades suspeitas e maliciosas ou solucionar problemas de segurança

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce login form
pt-br: Ativar reCAPTCHA no formulário de login do WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce lost password form
pt-br: Ativar reCAPTCHA no formulário de recuperação de senha do WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce registration form
pt-br: Ativar reCAPTCHA no formulário de registro do WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WordPress comment form
pt-br: Ativar reCAPTCHA no formulário de comentários do WordPress

en: Enable reCAPTCHA for WordPress login form
pt-br: Ativar reCAPTCHA no formulário de login do WordPress

en: Enable reCAPTCHA for WordPress lost password form
pt-br: Ativar reCAPTCHA no formulário de recuperação de senha do WordPress

en: Enable reCAPTCHA for WordPress registration form
pt-br: Ativar reCAPTCHA no formulário de registro do WordPress

en: Enable safe AJAX mode
pt-br: Ativar modo AJAX seguro

en: Enable weekly reporting
pt-br: Ativar relatórios semanais

en: Enabled, access to API using standard user passwords is allowed
pt-br: Ativado, acesso à API com senhas padrão de usuário é permitido

en: Enabled, no access to API using standard user passwords
pt-br: Ativado, sem acesso à API usando senhas padrão de usuário

en: Enforce two-factor authentication if any of the following conditions is true
pt-br: Exigir autenticação em duas etapas se qualquer uma das seguintes condições for verdadeira

en: Enforce two-factor authentication with fixed intervals
pt-br: Aplicar autenticação em duas etapas em intervalos fixos

en: Enter the code from the email in the field below.
pt-br: Insira o código do e-mail no campo abaixo.

en: Erroneous Request Shielding
pt-br: Proteção contra Pedidos Inválidos

en: Error
pt-br: Erro

en: Error shielding mode
pt-br: Modo de proteção contra erros

en: Error while parsing file
pt-br: Erro ao analisar o ficheiro

en: Error:
pt-br: Erro:

en: Errors
pt-br: Erros

en: Event
pt-br: Evento

en: Every 3 hours
pt-br: A cada 3 horas

en: Every 6 hours
pt-br: A cada 6 horas

en: Every hour
pt-br: A cada hora

[ctx: Example: Last malware scan: 23 Jan 2018]
en: Last malware scan
pt-br: Última verificação de malware

en: Exceeded the allowed number of attempts to enter 2FA code
pt-br: Número permitido de tentativas para inserir o código 2FA excedido

en: Exceeded the allowed number of attempts to reset password
pt-br: Número permitido de tentativas de redefinição de senha excedido

en: Exceeded the allowed number of failed reCAPTCHA verifications
pt-br: Número permitido de falhas na verificação do reCAPTCHA excedido

en: Exceeded the allowed number of login attempts
pt-br: Número permitido de tentativas de login excedido

en: Excessive spam activity detected
pt-br: Atividade excessiva de spam detectada

en: Exclude requests with these HTTP headers from inspection by the firewall
pt-br: Excluir da inspeção do firewall as solicitações com estes cabeçalhos HTTP

en: Exclude requests with these HTTP headers from scanning for spam
pt-br: Excluir da verificação de spam as solicitações com estes cabeçalhos HTTP

en: Exclude these locations from inspection by the firewall
pt-br: Excluir estes locais da inspeção pelo firewall

en: Exclude these locations from scanning for spam
pt-br: Excluir estes locais da verificação de spam

en: Executable code found
pt-br: Código executável encontrado

en: Executable file extension detected
pt-br: Extensão de ficheiro executável detetada

en: Executable files
pt-br: Arquivos executáveis

en: Executable files are not supported. Please upload a ZIP archive.
pt-br: Ficheiros executáveis não são suportados. Carregue um arquivo ZIP.

en: Expires
pt-br: Expira

en: Export
pt-br: Exportar

en: Export WP Cerber Settings to File
pt-br: Exportar definições do WP Cerber para ficheiro

en: Export a configuration file to back up your settings and restore them on another site.
pt-br: Exporte um ficheiro de configuração para criar uma cópia de segurança das definições e restaurá‑las noutro site.

en: Extension
pt-br: Extensão

en: Failed login attempts
pt-br: Tentativas de início de sessão falhadas

en: Field %s contains an invalid value
pt-br: O campo %s contém um valor inválido

en: Field %s may not be empty
pt-br: O campo %s não pode ficar vazio

en: File
pt-br: Ficheiro

en: File Name
pt-br: Nome do arquivo

en: File contents changed
pt-br: Conteúdo do arquivo alterado

en: File deleted
pt-br: Arquivo excluído

en: File extensions statistics
pt-br: Estatísticas de extensões de ficheiros

en: File is missing
pt-br: Arquivo ausente

en: File recovered
pt-br: Arquivo recuperado

en: File upload denied
pt-br: Envio de ficheiro negado

en: Filename is prohibited
pt-br: Nome de ficheiro proibido

en: Files
pt-br: Ficheiros

en: Files Submitted
pt-br: Ficheiros enviados

en: Files in temporary directories
pt-br: Arquivos em diretórios temporários

en: Files in the sessions directory
pt-br: Ficheiros no diretório de sessões

en: Files in these directories
pt-br: Ficheiros nestes diretórios

en: Files scanned
pt-br: Ficheiros analisados

en: Files to scan
pt-br: Arquivos para verificar

en: Files with these extensions
pt-br: Ficheiros com estas extensões

en: Files without extension
pt-br: Ficheiros sem extensão

en: Filter
pt-br: Filtro

en: Filter by registered user
pt-br: Filtrar por utilizador registado

en: Finalizing the scan
pt-br: Finalizando a análise

en: Finished
pt-br: Concluído

en: Firewall inspection mode
pt-br: Modo de inspeção do firewall

en: Fixed number of logins
pt-br: Número fixo de logins

en: For safety reasons, prohibited symbols and invalid values have been removed from the following settings. Please check their values.
pt-br: Por motivos de segurança, símbolos proibidos e valores inválidos foram removidos das configurações a seguir. Verifique os respectivos valores.

en: Forbidden URL
pt-br: URL proibido

en: Form Fields
pt-br: Campos do formulário

en: Form fields data
pt-br: Dados dos campos do formulário

en: Form submission denied
pt-br: Envio de formulário negado

en: Form submissions
pt-br: Envio de formulários

en: From the IP address
pt-br: Do endereço IP

en: From the country
pt-br: Do país

en: Full
pt-br: Completo

en: Full Scan
pt-br: Verificação completa

en: Full Scan Report
pt-br: Relatório de Verificação Completa

en: Full access mode
pt-br: Modo de acesso total

en: Full or relative URL to redirect request to
pt-br: URL completa ou relativa para redirecionar a solicitação

en: Generate 30-day reports
pt-br: Gerar relatórios de 30 dias

en: Generate 7-day reports
pt-br: Gerar relatórios de 7 dias

en: Generate report for the last 30 days instead of the previous calendar month
pt-br: Gerar relatório dos últimos 30 dias em vez do mês anterior completo

en: Generate report for the last 7 days instead of the previous calendar week
pt-br: Gerar relatório dos últimos 7 dias em vez da semana de calendário anterior

en: Get me notified when such an event occurs
pt-br: Receber notificação quando tal evento ocorrer

en: Get notified instantly with mobile and desktop notifications
pt-br: Receba notificações imediatas no celular e no computador

en: Getting Started Guide
pt-br: Guia de Introdução

en: Global Exclusions
pt-br: Exclusões Globais

en: Global Policies
pt-br: Políticas Globais

en: Great! Your license key is valid.
pt-br: Perfeito! A chave de licença é válida.

en: Group
pt-br: Grupo

en: Hardening
pt-br: Endurecimento

en: Hardening WordPress
pt-br: Reforçar o WordPress

en: Header exception applied
pt-br: Exceção de cabeçalho aplicada

en: Heads up!
pt-br: Atenção!

en: Help
pt-br: Ajuda

en: Here are the details of the sign-in attempt
pt-br: Detalhes da tentativa de início de sessão

en: Hide Toolbar when viewing site
pt-br: Ocultar barra de ferramentas ao visualizar o site

en: Hide server IP address
pt-br: Ocultar endereço IP do servidor

en: Hide software versions and website URLs in notifications
pt-br: Ocultar versões de software e URLs do site nas notificações

en: Hide your website from the public by allowing access only to logged-in users or trusted IP addresses. All other visitors will be redirected to the login page or a custom URL.
pt-br: Oculte o site do público permitindo acesso apenas a utilizadores com sessão iniciada ou a endereços IP de confiança. Todos os outros visitantes serão redirecionados para a página de início de sessão ou para um URL personalizado.

en: High severity
pt-br: Gravidade alta

en: Host Info
pt-br: Informações do host

en: Hostname
pt-br: Nome do host

en: Hostname:
pt-br: Nome do host:

en: How WP Cerber loads its core and security mechanisms
pt-br: Como o WP Cerber carrega o seu núcleo e os seus mecanismos de segurança

en: How the plugin processes comments submitted through the standard comment form
pt-br: Como o plugin processa comentários enviados pelo formulário padrão de comentários

en: Human verification failed.
pt-br: Falha na verificação humana.

en: Human verification failed. Please click the square box in the reCAPTCHA block below.
pt-br: Falha na verificação humana. Clique na caixa quadrada no bloco reCAPTCHA abaixo.

en: IP Access List entries imported: %d
pt-br: Entradas da lista de acesso IP importadas: %d

en: IP Address
pt-br: Endereço IP

en: IP address
pt-br: Endereço IP

en: IP address %s has been added to Black IP Access List
pt-br: Endereço IP %s foi adicionado à Lista Negra de Acesso por IP

en: IP address %s has been added to White IP Access List
pt-br: Endereço IP %s foi adicionado à Lista de IPs Permitidos

en: IP address is locked out
pt-br: Endereço IP bloqueado

en: IP address is not allowed
pt-br: Endereço IP não permitido

en: IP address, range, wildcard, or CIDR
pt-br: Endereço IP, intervalo, wildcard ou CIDR

en: IP address:
pt-br: Endereço IP:

en: IP blacklisted
pt-br: IP na lista negra

en: IP blocked
pt-br: IP bloqueado

en: IP subnet blocked
pt-br: Sub-rede de IP bloqueada

en: IP whitelisted
pt-br: IP na lista de permissões

en: If a spam comment detected
pt-br: Se for detetado um comentário de spam

en: If any changes in scan results occurred
pt-br: Se ocorrerem alterações nos resultados da análise

en: If empty, the SMTP username is used
pt-br: Se estiver vazio, será usado o nome de utilizador SMTP

en: If necessary, check and update settings.
pt-br: Se necessário, verifique e atualize as definições.

en: If necessary, click here to unblock the IP address.
pt-br: Se necessário, clique aqui para desbloquear o endereço IP.

en: If new issues found
pt-br: Se forem encontrados novos problemas

en: If the number of concurrent user sessions is greater
pt-br: Se o número de sessões de utilizadores em simultâneo for superior

en: If we have found your account, we have sent the confirmation link to the email address on the account.
pt-br: Se a conta tiver sido encontrada, o link de confirmação foi enviado para o endereço de e-mail associado à conta.

en: If you believe you should be able to perform this request, please let us know.
pt-br: Se considerar que deveria poder efetuar este pedido, informe-nos.

en: If you forget your Custom login URL, you will be unable to log in.
pt-br: Se o URL de login personalizado for esquecido, não será possível iniciar sessão.

en: If you use a caching plugin, you have to add your new login URL to the list of pages not to cache.
pt-br: Se usar um plugin de cache, é necessário adicionar o novo URL de login à lista de páginas que não devem ser armazenadas em cache.

en: Ignore
pt-br: Ignorar

en: Ignore List
pt-br: Lista de ignorados

en: Ignore files with these extensions
pt-br: Ignorar ficheiros com estas extensões

en: Ignore global rate limits
pt-br: Ignorar limites globais de taxa

en: Ignore logged-in users
pt-br: Ignorar utilizadores com sessão iniciada

en: Immediately block IP address after any request to wp-login.php
pt-br: Bloquear imediatamente o endereço IP após qualquer solicitação a wp-login.php

en: Immediately block IP address when attempting to log in with a non-existing username
pt-br: Bloquear imediatamente o endereço IP ao tentar iniciar sessão com um nome de utilizador inexistente

en: Import Entries
pt-br: Importar entradas

en: Import WP Cerber Settings from File
pt-br: Importar definições do WP Cerber a partir de ficheiro

en: Import a configuration file to replace your existing settings.
pt-br: Importar um ficheiro de configuração para substituir as definições existentes.

en: Import settings
pt-br: Importar definições

en: Important note if you have a caching plugin in place
pt-br: Nota importante se houver um plugin de cache em uso

en: In the Citadel mode nobody is able to log in except IPs from the White IP Access List. Active user sessions will not be affected.
pt-br: No modo Citadel, ninguém pode iniciar sessão, exceto IPs da Lista Branca de Acesso. Sessões de utilizadores ativas não serão afetadas.

en: Incidents
pt-br: Incidentes

en: Include activity log events
pt-br: Incluir eventos do registo de atividade

en: Include file sizes
pt-br: Incluir tamanhos de ficheiros

en: Include scan errors
pt-br: Incluir erros de varredura

en: Include traffic log entries
pt-br: Incluir entradas de registro de tráfego

en: Incorrect IP address or IP range
pt-br: Endereço IP ou intervalo de IP incorreto

en: Incorrect password
pt-br: Senha incorreta

en: Increase lockout duration to %s hours after %s lockouts in the last %s hours
pt-br: Aumentar a duração do bloqueio para %s horas após %s bloqueios nas últimas %s horas

en: Initialization Mode
pt-br: Modo de inicialização

en: Initiated by the user
pt-br: Iniciado pelo utilizador

en: Injected file
pt-br: Ficheiro injetado

en: Injected files
pt-br: Ficheiros injetados

en: Install the access token on the main website.
pt-br: Instalar o token de acesso no site principal.

en: Installed version:
pt-br: Versão instalada:

en: Integrity
pt-br: Integridade

en: Integrity data not found
pt-br: Dados de integridade não encontrados

en: Invalid Value
pt-br: Valor inválido

en: Invalid master credentials
pt-br: Credenciais mestre inválidas

en: Invalid response from the remote website
pt-br: Resposta inválida do site remoto

en: Invalid user
pt-br: Usuário inválido

en: Invalid user cookies
pt-br: Cookies de utilizador inválidos

en: Invalid user cookies cleared
pt-br: Cookies de utilizador inválidos eliminados

en: Invisible reCAPTCHA
pt-br: reCAPTCHA invisível

en: Issues total
pt-br: Total de problemas

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a month.
pt-br: Parece que este plugin foi abandonado, pois não recebe atualizações há mais de um mês.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for over a year.
pt-br: Parece que este plugin foi abandonado, pois não recebe atualizações há mais de um ano.

en: It appears this plugin is abandoned, as it has not received any updates for several months.
pt-br: Parece que este plugin foi abandonado, pois não recebe atualizações há vários meses.

en: It is visible only to website administrators
pt-br: Visível apenas para administradores do site

en: It may remain after upgrading to a newer version of %s. It also may be a piece of obfuscated malware. In a rare case it might be a part of a custom-made (bespoke) plugin or theme.
pt-br: Ele pode permanecer após a atualização para uma versão mais recente de %s. Também pode ser um trecho de malware ofuscado. Em casos raros, pode fazer parte de um plugin ou tema personalizado (sob medida).

en: It seems outgoing Internet connections are not allowed on your website.
pt-br: Parece que conexões de saída para a Internet não são permitidas neste site.

en: It seems this website has never been scanned. To start scanning click the button below.
pt-br: Parece que este site nunca foi analisado. Para iniciar a análise, clique no botão abaixo.

en: JSON Payload
pt-br: Payload JSON

en: KB/sec
pt-br: KB/s

en: Keep in mind: You have added the website that does not support SSL encryption. This may lead to data leakage.
pt-br: Atenção: foi adicionada uma página que não oferece suporte a criptografia SSL. Isso pode causar vazamento de dados.

en: Keep log records of logged in users for
pt-br: Manter registos de utilizadores com sessão iniciada durante

en: Keep log records of not logged in visitors for
pt-br: Manter registos de visitantes não autenticados durante

en: Keep the WordPress uploads directory clean and secure. Detect injected files with public web access, report them, and remove malicious ones.
pt-br: Mantenha o diretório de uploads do WordPress limpo e seguro. Detete ficheiros injetados com acesso público pela web, reporte-os e remova os maliciosos.

en: Know more
pt-br: Saiba mais

en: Know more about all advantages at
pt-br: Saiba mais sobre todas as vantagens em

en: Known Users
pt-br: Usuários conhecidos

en: Language files for the selected language will be installed shortly.
pt-br: Os ficheiros de idioma para o idioma selecionado serão instalados em breve.

en: Language for the plugin admin pages
pt-br: Idioma das páginas de administração do plugin

en: Largest
pt-br: Maior

en: Last failed attempt was at %s from IP %s using username: %s.
pt-br: Última tentativa falhada em %s, a partir do IP %s, com o nome de utilizador: %s.

en: Last lockout
pt-br: Último bloqueio

en: Last login
pt-br: Último login

en: Last security action: IP address %s was locked out at %s
pt-br: Última ação de segurança: endereço IP %s bloqueado em %s

en: Last seen
pt-br: Último acesso

en: Launch Full Scan
pt-br: Iniciar verificação completa

en: Launch Quick Scan
pt-br: Iniciar Verificação Rápida

en: Learn more about advanced alerting in WP Cerber:
pt-br: Saiba mais sobre alertas avançados no WP Cerber:

en: Legacy mode
pt-br: Modo legado

en: Let visitors from IP addresses in the White IP Access List access your website without logging in
pt-br: Permitir que visitantes de endereços IP na Lista Branca de Acesso IP acessem o site sem fazer login

en: License
pt-br: Licença

en: Limit Website Access
pt-br: Limitar acesso ao site

en: Limit access by IP address
pt-br: Limitar acesso por endereço IP

en: Limit attempts
pt-br: Limitar tentativas

en: Limit login attempts
pt-br: Limitar tentativas de login

en: Limit on the allowed number of alerts
pt-br: Limite do número permitido de alertas

en: Limit reached
pt-br: Limite atingido

en: Limit registration to trusted IP addresses only
pt-br: Limitar o registro apenas a endereços IP confiáveis

en: List is empty
pt-br: Lista vazia

en: Live Traffic
pt-br: Tráfego em tempo real

en: Load entries
pt-br: Carregar entradas

en: Load security engine
pt-br: Carregar mecanismo de segurança

en: Local User
pt-br: Usuário local

en: Local hash not found
pt-br: Hash local não encontrado

en: Location exception applied
pt-br: Exceção de localização aplicada

en: Location:
pt-br: Local:

en: Lock out IP address for %s minutes after %s failed attempts within %s minutes
pt-br: Bloquear endereço IP por %s minutos após %s tentativas falhadas em %s minutos

en: Locked out
pt-br: Bloqueado

en: Lockout for %s was removed
pt-br: O bloqueio para %s foi removido

en: Lockout notification
pt-br: Notificação de bloqueio

en: Lockouts
pt-br: Bloqueios

en: Lockouts at the moment
pt-br: Bloqueios no momento

en: Lockouts occurred
pt-br: Ocorreram bloqueios

en: Log In
pt-br: Iniciar sessão

en: Log Out
pt-br: Terminar sessão

en: Log all REST API requests
pt-br: Registar todas as solicitações REST da API

en: Log all XML-RPC requests
pt-br: Registar todas as solicitações XML-RPC

en: Log into the website
pt-br: Iniciar sessão no site

en: Logged in
pt-br: Sessão iniciada

en: Logged out
pt-br: Sessão terminada

en: Logged out everywhere
pt-br: Desconectado em todos os lugares

en: Logged-in users
pt-br: Usuários autenticados

en: Logging disabled
pt-br: Registo desativado

en: Logging mode
pt-br: Modo de registro

en: Login Issues
pt-br: Problemas de login

en: Login Security
pt-br: Segurança de Login

en: Login failed
pt-br: Falha no login

en: Login from a different IP address
pt-br: Login a partir de um endereço IP diferente

en: Login from a different browser or device
pt-br: Início de sessão a partir de outro navegador ou dispositivo

en: Login from a different country
pt-br: Login a partir de outro país

en: Login from a different network Class C
pt-br: Login a partir de uma rede Classe C diferente

en: Login issues
pt-br: Problemas de login

en: Login page message
pt-br: Mensagem da página de login

en: Longer than
pt-br: Maior que

en: Look and Layout
pt-br: Aparência e Layout

en: Low severity
pt-br: Baixa gravidade

en: Mail Transport
pt-br: Transporte de Correio

en: Main Settings
pt-br: Configurações principais

en: Main website settings
pt-br: Configurações principais do site

en: Make your protection smarter!
pt-br: Torne a proteção mais inteligente!

en: Malicious Activity
pt-br: Atividade maliciosa

en: Malicious IP addresses detected
pt-br: Endereços IP maliciosos detectados

en: Malicious activities mitigated
pt-br: Atividades maliciosas mitigadas

en: Malicious activity detected
pt-br: Atividade maliciosa detectada

en: Malicious code detected
pt-br: Código malicioso detectado

en: Malicious code found
pt-br: Código malicioso encontrado

en: Malicious request denied
pt-br: Pedido malicioso negado

en: Malware Scan
pt-br: Verificação de malware

en: Manage
pt-br: Gerir

en: Manage Settings
pt-br: Gerir definições

en: Manage plugins on your website:
pt-br: Gerenciar plugins no site:

en: Mark it as spam
pt-br: Marcar como spam

en: Mask sensitive data
pt-br: Mascarar dados sensíveis

en: Mask these form fields
pt-br: Mascarar estes campos de formulário

en: Mask usernames and IP addresses in notifications and alerts
pt-br: Ocultar nomes de utilizador e endereços IP em notificações e alertas

en: Maximum compatibility
pt-br: Compatibilidade máxima

en: Maximum number of alerts to send
pt-br: Número máximo de alertas a enviar

en: Maximum security
pt-br: Segurança máxima

en: Medium severity
pt-br: Gravidade média

en: Message format
pt-br: Formato da mensagem

en: Minimal
pt-br: Mínimo

en: Miscellaneous Settings
pt-br: Configurações Diversas

en: Mitigate aggressive attempts
pt-br: Mitigar tentativas agressivas

en: Mobile alerts are not configured
pt-br: Alertas móveis não estão configurados

en: Mobile alerts will be sent to %s
pt-br: Alertas móveis serão enviados para %s

en: Modified
pt-br: Modificado

en: Monthly Report
pt-br: Relatório mensal

en: Months without updates to flag plugin as abandoned
pt-br: Meses sem atualizações para marcar o plugin como abandonado

en: Move spam comments to trash after
pt-br: Mover comentários de spam para a lixeira após

en: Multiple suspicious activities
pt-br: Várias atividades suspeitas

en: Multiple suspicious activities detected
pt-br: Várias atividades suspeitas detectadas

en: My IP
pt-br: Meu IP

en: My IP address
pt-br: Meu endereço IP

en: My Websites
pt-br: Meus sites

en: My activity
pt-br: Atividade

en: My requests
pt-br: Minhas solicitações

en: My site is behind a reverse proxy
pt-br: Meu site está atrás de um proxy reverso

en: NO, maybe later
pt-br: NÃO, talvez mais tarde

en: Namespace exception applied
pt-br: Exceção de namespace aplicada

en: Network:
pt-br: Rede:

en: Never
pt-br: Nunca

en: New Custom login URL
pt-br: Novo URL de login personalizado

en: New Users
pt-br: Novos utilizadores

en: New file
pt-br: Novo ficheiro

en: New files
pt-br: Novos ficheiros

en: New owner
pt-br: Novo proprietário

en: New users
pt-br: Novos utilizadores

en: New version of WP Cerber is available
pt-br: Nova versão do WP Cerber disponível

en: New version:
pt-br: Nova versão:

en: Newest
pt-br: Mais recente

en: No
pt-br: Não

en: No IP Access List entries found in the uploaded file
pt-br: Nenhuma entrada de Lista de Acesso por IP encontrada no arquivo enviado

en: No activity has been logged yet.
pt-br: Nenhuma atividade foi registada ainda.

en: No data for generating reports
pt-br: Sem dados para gerar relatórios

en: No devices found
pt-br: Nenhum dispositivo encontrado

en: No events found using the given search criteria
pt-br: Nenhum evento encontrado com os critérios de pesquisa fornecidos

en: No extension
pt-br: Sem extensão

en: No file was uploaded or file is corrupted
pt-br: Nenhum ficheiro foi carregado ou o ficheiro está corrompido

en: No files match the specified filter.
pt-br: Nenhum ficheiro corresponde ao filtro especificado.

en: No integrity data
pt-br: Sem dados de integridade

en: No limit
pt-br: Sem limite

en: No lockouts at the moment. The sky is clear.
pt-br: Nenhum bloqueio no momento. Tudo limpo.

en: No malicious activity detected in the last 24 hours.
pt-br: Nenhuma atividade maliciosa detectada nas últimas 24 horas.

en: No requests found using the given search criteria
pt-br: Nenhuma solicitação encontrada com os critérios de pesquisa fornecidos

en: No requests have been logged yet.
pt-br: Nenhuma solicitação foi registrada ainda.

en: No restrictions
pt-br: Sem restrições

en: No rule
pt-br: Nenhuma regra

en: No updates found.
pt-br: Nenhuma atualização encontrada.

en: No websites configured.
pt-br: Nenhum site configurado.

en: Non-authenticated
pt-br: Não autenticado

en: Non-existing users are strictly prohibited
pt-br: Utilizadores inexistentes são estritamente proibidos

en: None
pt-br: Nenhum

en: Not available
pt-br: Não disponível

en: Not permitted for one country | Not permitted for %d countries
pt-br[0]: Não permitido para um país
pt-br[1]: Não permitido para %d países

en: Not specified
pt-br: Não especificado

en: Note: Logging is currently disabled
pt-br: Nota: o registo está atualmente desativado

en: Notes
pt-br: Notas

en: Notifications
pt-br: Notificações

en: Notify admin
pt-br: Notificar administrador

en: Now, whenever you see a green shield icon in the top right-hand corner of any WP Cerber admin page, it means the professional version works as intended, and your website is protected by WP Cerber Security Cloud.
pt-br: Agora, sempre que aparecer um ícone de escudo verde no canto superior direito de qualquer página de administração do WP Cerber, isso significa que a versão profissional está a funcionar como previsto e o website está protegido pelo WP Cerber Security Cloud.

en: Number of active lockouts at the moment:
pt-br: Número de bloqueios ativos no momento:

en: Number of allowed concurrent user sessions
pt-br: Número de sessões de utilizador simultâneas permitidas

en: Number of lockouts is increasing
pt-br: O número de bloqueios está a aumentar

en: OK, nail them all
pt-br: OK, bloquear todos

en: Oldest
pt-br: Mais antigo

en: On the Users admin page, display the most recently registered users first
pt-br: Na página de administração de Usuários, exibir primeiro os usuários registrados mais recentemente

en: Once enabled, the log is available here: %s
pt-br: Depois de ativado, o log fica disponível aqui: %s

en: Only registered and logged in users are allowed to view this website
pt-br: Apenas utilizadores registados e com sessão iniciada podem ver este site

en: Only registered and logged-in users can access your website
pt-br: Apenas utilizadores registados e com sessão iniciada podem aceder ao website

en: Only users whose IP addresses are on the White IP Access List can register on the website
pt-br: Somente utilizadores com endereços IP na Lista Branca de Acesso por IP podem registar-se no site

en: Optional alert limits
pt-br: Limites opcionais de alerta

en: Optional comment for this entry
pt-br: Comentário opcional para este registro

en: Optional. Leave blank to show the message above instead of redirecting.
pt-br: Opcional. Deixe em branco para exibir a mensagem acima em vez de redirecionar.

en: Other related WP Cerber settings
pt-br: Outras definições relacionadas do WP Cerber

en: Owner
pt-br: Proprietário

en: PROHIBITED
pt-br: PROIBIDO

en: Page Not Found
pt-br: Página não encontrada

en: Page generation time
pt-br: Tempo de geração da página

en: Page generation time threshold
pt-br: Limite de tempo para geração de página

en: Parsing the list of files
pt-br: Analisando a lista de ficheiros

en: Password changed
pt-br: Senha alterada

en: Password changed by %s
pt-br: Senha alterada por %s

en: Password reset request denied
pt-br: Pedido de redefinição de senha negado

en: Password reset requested
pt-br: Redefinição de senha solicitada

en: Path
pt-br: Caminho

en: Performance
pt-br: Desempenho

en: Permission denied
pt-br: Permissão negada

en: Permitted for one country | Permitted for %d countries
pt-br[0]: Permitido para um país
pt-br[1]: Permitido para %d países

en: Personal Data
pt-br: Dados pessoais

en: Personal Preferences
pt-br: Preferências pessoais

en: Phone
pt-br: Telefone

en: Plain
pt-br: Simples

en: Please choose another one.
pt-br: Escolha outro.

en: Please enable Permalinks to use this feature. Set Permalink Settings to something other than Default.
pt-br: Ative os links permanentes para usar este recurso. Defina as configurações de links permanentes para uma opção diferente de Padrão.

en: Please run a new scan to get consistent and accurate results.
pt-br: Execute uma nova análise para obter resultados consistentes e precisos.

en: Please run the Full Scan. After the scan is completed, analytics reports will be generated.
pt-br: Execute a Verificação Completa. Após a conclusão, serão gerados relatórios de análise.

en: Please select at least one channel
pt-br: Selecione pelo menos um canal

en: Please select at least one widget
pt-br: Selecione pelo menos um widget

en: Please upload a reference ZIP archive
pt-br: Carregue um arquivo ZIP de referência

en: Please upload another file.
pt-br: Carregue outro ficheiro.

en: Please use our client portal to manage your subscription, license keys and get support at %s
pt-br: Use o portal do cliente para gerir a subscrição, as chaves de licença e obter suporte em %s

en: Please use the following verification PIN code to verify your identity.
pt-br: Use o seguinte código PIN de verificação para confirmar a identidade.

en: Please verify that it’s you
pt-br: Confirme a sua identidade

en: Plugin data cannot be loaded due to temporary rate limiting enforced by the plugin repository. Please try again in a few minutes.
pt-br: Os dados do plugin não podem ser carregados devido a uma limitação temporária de taxa imposta pelo repositório de plugins. Tente novamente em alguns minutos.

en: Plugin initialization mode has not been changed
pt-br: O modo de inicialização do plugin não foi alterado

en: Plugin owner has changed
pt-br: O proprietário do plugin foi alterado

en: Plugin page:
pt-br: Página do plugin:

en: Plugin settings have been imported successfully
pt-br: As definições do plugin foram importadas com sucesso

en: Plugin settings updated
pt-br: Configurações do plugin atualizadas

en: Plugin update is available
pt-br: Atualização de plugin disponível

en: Policies have been updated
pt-br: As políticas foram atualizadas

en: Post comments
pt-br: Publicar comentários

en: Pre-authentication block
pt-br: Bloqueio pré-autenticação

en: Prefix for plugin cookies
pt-br: Prefixo para cookies do plugin

en: Prefix may contain only Latin alphanumeric characters and underscores
pt-br: O prefixo pode conter apenas caracteres alfanuméricos latinos e sublinhados

en: Preparing for the scan
pt-br: Preparando para a análise

[ctx: Preposition to describe future time]
en: in %s
pt-br: em %s

en: Prevent username discovery
pt-br: Impedir descoberta de nome de utilizador

en: Prevent username discovery via oEmbed
pt-br: Impedir descoberta de nome de utilizador via oEmbed

en: Prevent username discovery via user XML sitemaps
pt-br: Impedir a descoberta de nomes de utilizador através de sitemaps XML de utilizadores

en: Previous scan started %s has not been completed. Continue scanning?
pt-br: A verificação anterior iniciada em %s não foi concluída. Continuar a verificação?

en: Proactive security rules
pt-br: Regras de segurança proativa

en: Probing for vulnerable code
pt-br: A procurar código vulnerável

en: Processing the file, please wait
pt-br: A processar o ficheiro, aguarde

en: Processing wp-login.php authentication requests
pt-br: Processando solicitações de autenticação do wp-login.php

en: Profile
pt-br: Perfil

en: Prohibited extensions
pt-br: Extensões proibidas

en: Prohibited usernames
pt-br: Nomes de utilizador proibidos

en: Protect WooCommerce login form
pt-br: Proteger formulário de login do WooCommerce

en: Protect WooCommerce lost password form
pt-br: Proteger formulário de senha perdida do WooCommerce

en: Protect WooCommerce registration form
pt-br: Proteger formulário de registro do WooCommerce

en: Protect admin scripts
pt-br: Proteger scripts de administração

en: Protect all forms on the website with bot detection engine
pt-br: Proteger todos os formulários do site com o mecanismo de detecção de bots

en: Protect comment form
pt-br: Proteger formulário de comentários

en: Protect login form
pt-br: Proteger formulário de login

en: Protect lost password form
pt-br: Proteger formulário de recuperação de senha

en: Protect other forms
pt-br: Proteger outros formulários

en: Protect registration form
pt-br: Proteger formulário de registro

en: Protect site settings
pt-br: Proteger configurações do site

en: Protect the standard WordPress comment form with bot detection engine
pt-br: Proteger o formulário padrão de comentários do WordPress com o mecanismo de deteção de bots

en: Protect the standard WordPress registration form with bot detection engine
pt-br: Proteger o formulário padrão de registro do WordPress com o mecanismo de detecção de bots

en: Protect user accounts
pt-br: Proteger contas de utilizador

en: Protect user roles
pt-br: Proteger funções de utilizador

en: Protected WordPress settings
pt-br: Definições protegidas do WordPress

en: Push notifications
pt-br: Notificações push

en: Pushbullet access token
pt-br: Token de acesso do Pushbullet

en: Pushbullet device
pt-br: Dispositivo Pushbullet

en: Quarantine
pt-br: Quarentena

en: Quarantined
pt-br: Em quarentena

en: Query Parameters
pt-br: Parâmetros de consulta

en: Quick Scan
pt-br: Verificação Rápida

en: Quick Scan Report
pt-br: Relatório de Verificação Rápida

en: Read-only mode
pt-br: Modo somente leitura

en: Reason
pt-br: Motivo

en: Reason:
pt-br: Motivo:

en: Recently locked out IP addresses
pt-br: Endereços IP recentemente bloqueados

en: Recover WordPress files
pt-br: Recuperar arquivos do WordPress

en: Recover plugins' files
pt-br: Recuperar arquivos de plugins

en: Recovered
pt-br: Recuperado

en: Recovering WordPress files
pt-br: A recuperar ficheiros do WordPress

en: Recovering plugins files
pt-br: A recuperar ficheiros de plugins

en: Redirect to the specified URL
pt-br: Redirecionar para o URL especificado

en: Redirect unauthorized visitors to this URL
pt-br: Redirecionar visitantes não autorizados para este URL

en: Redirect user after login
pt-br: Redirecionar usuário após login

en: Redirect user after logout
pt-br: Redirecionar usuário após logout

en: Redirection URL
pt-br: URL de redirecionamento

en: Redirection rules
pt-br: Regras de redirecionamento

en: Refresh
pt-br: Atualizar

en: Register
pt-br: Registar

en: Register on the website
pt-br: Registar no site

en: Registered
pt-br: Registrado

en: Registration limit
pt-br: Limite de registo

en: Regular time intervals
pt-br: Intervalos regulares de tempo

en: Remember this device for %d days
pt-br: Lembrar este dispositivo por %d dias

en: Remove
pt-br: Remover

en: Remove from the list
pt-br: Remover da lista

en: Report an issue if any of the following is true
pt-br: Relatar um problema se qualquer uma das opções abaixo for verdadeira

en: Request
pt-br: Pedido

en: Request ID
pt-br: ID da solicitação

en: Request URL
pt-br: URL da solicitação

en: Request to REST API denied
pt-br: Pedido à API REST negado

en: Request to XML-RPC API denied
pt-br: Pedido para a API XML-RPC negado

en: Request to the Google reCAPTCHA service failed
pt-br: Falha na solicitação ao serviço Google reCAPTCHA

en: Requests to wp-login.php are strictly prohibited
pt-br: Pedidos para wp-login.php são estritamente proibidos

en: Resolve issue
pt-br: Resolver problema

en: Restore
pt-br: Restaurar

en: Restore Default Settings
pt-br: Restaurar configurações padrão

en: Restore Default WP Cerber Settings
pt-br: Restaurar definições padrão do WP Cerber

en: Restrict email addresses
pt-br: Restringir endereços de e-mail

en: Restrict or completely block access to the WordPress REST API according to your needs
pt-br: Restringir ou bloquear completamente o acesso à REST API do WordPress conforme necessário

en: Restrict roles and capabilities management with the following policies
pt-br: Restringir a gestão de funções e permissões com as seguintes políticas

en: Restrict updating site settings with the following policies
pt-br: Restringir a atualização das definições do site com as seguintes políticas

en: Restrict user account creation and management with the following policies
pt-br: Restringir a criação e gestão de contas de utilizador com as seguintes políticas

en: Retrieve IP address WHOIS information when viewing the logs
pt-br: Obter informações WHOIS do endereço IP ao visualizar os logs

en: Return to the website list
pt-br: Voltar à lista de sites

en: Revert WP Cerber settings to their defaults. Your Custom Login URL and IP Access Lists will not be changed.
pt-br: Reverter as configurações do WP Cerber para os valores padrão. O URL de login personalizado e as listas de acesso por IP não serão alterados.

en: Role Policies
pt-br: Políticas de Função

en: Role update denied
pt-br: Atualização de função negada

en: Role-based exception applied
pt-br: Exceção baseada em função aplicada

en: Role-based rules are configured
pt-br: Regras baseadas em função estão configuradas

en: SMTP From email
pt-br: E-mail do remetente SMTP

en: SMTP From name
pt-br: Nome do remetente SMTP

en: SMTP encryption
pt-br: Criptografia SMTP

en: SMTP host
pt-br: Servidor SMTP

en: SMTP password
pt-br: Senha SMTP

en: SMTP port
pt-br: Porta SMTP

en: SMTP username
pt-br: Nome de usuário SMTP

en: Save
pt-br: Guardar

en: Save $_SERVER
pt-br: Salvar $_SERVER

en: Save All Changes
pt-br: Salvar todas as alterações

en: Save Changes
pt-br: Guardar alterações

en: Save all rules
pt-br: Salvar todas as regras

en: Save request cookies
pt-br: Salvar cookies da requisição

en: Save request fields
pt-br: Salvar campos da solicitação

en: Save request headers
pt-br: Salvar cabeçalhos da requisição

en: Save response cookies
pt-br: Salvar cookies de resposta

en: Save response headers
pt-br: Salvar cabeçalhos de resposta

en: Save software errors
pt-br: Guardar erros de software

en: Scan for abandoned plugins
pt-br: Procurar plugins abandonados

en: Scan for file modifications
pt-br: Procurar modificações em ficheiros

en: Scan for new files
pt-br: Procurar novos ficheiros

en: Scan for plugin ownership changes
pt-br: Procurar alterações de propriedade de plugins

en: Scan results reporting
pt-br: Relatório de resultados da análise

en: Scan sessions directory
pt-br: Analisar diretório de sessões

en: Scan temporary directories
pt-br: Analisar diretórios temporários

en: Scan the web server sessions directory for malicious files
pt-br: Analisar o diretório de sessões do servidor web em busca de ficheiros maliciosos

en: Scan web server temporary directories for malicious files
pt-br: Analisar diretórios temporários do servidor web em busca de arquivos maliciosos

en: Scanned
pt-br: Analisado

en: Scanner Report
pt-br: Relatório do Scanner

en: Scanner settings
pt-br: Configurações do scanner

en: Scanning server's temporary directories for files
pt-br: A analisar diretórios temporários do servidor em busca de ficheiros

en: Scanning the sessions directory for files
pt-br: A analisar a pasta de sessões em busca de ficheiros

en: Scanning the temporary upload directory for files
pt-br: A analisar a pasta temporária de carregamentos em busca de ficheiros

en: Scanning website directories for files
pt-br: A analisar diretórios do site em busca de ficheiros

en: Scheduling
pt-br: Agendamento

en: Search for IP address
pt-br: Pesquisar endereço IP

en: Search for IP or username
pt-br: Pesquisar IP ou nome de usuário

en: Search in URL
pt-br: Pesquisar na URL

en: Search results for:
pt-br: Resultados da pesquisa por:

en: Search string
pt-br: String de pesquisa

en: Searching for malicious code
pt-br: Buscando por códigos maliciosos

en: Secret Access Token
pt-br: Token de Acesso Secreto

en: Secret Access Token is invalid
pt-br: Token de acesso secreto inválido

en: Secret key
pt-br: Chave secreta

en: Security Rules
pt-br: Regras de Segurança

en: Security Scanner
pt-br: Verificador de Segurança

en: Security Status Monitor
pt-br: Monitor de Status de Segurança

en: Security rules have been updated
pt-br: As regras de segurança foram atualizadas

en: See what’s new in this version:
pt-br: Veja o que há de novo nesta versão:

en: Select an existing group or enter a new one to add it
pt-br: Selecione um grupo existente ou insira um novo para adicioná-lo

en: Select file to import.
pt-br: Selecione o arquivo para importação.

en: Select one or more roles
pt-br: Selecione uma ou mais funções

en: Select widgets to display
pt-br: Selecionar widgets para exibição

en: Send email alerts to %s
pt-br: Enviar alertas por e-mail para %s

en: Send email alerts to my email
pt-br: Enviar alertas por email para o meu email

en: Send email notification to the admin
pt-br: Enviar notificação por e-mail ao administrador

en: Send email report
pt-br: Enviar relatório por e-mail

en: Send malicious IP addresses to the Cerber Security Cloud
pt-br: Enviar endereços IP maliciosos para a Cerber Security Cloud

en: Send mobile alerts to %s
pt-br: Enviar alertas móveis para %s

en: Send monthly reports on the nth day of month
pt-br: Enviar relatórios mensais no n-ésimo dia do mês

en: Send notification if the number of active lockouts above
pt-br: Enviar notificação se o número de bloqueios ativos acima

en: Send notification when a new version of WP Cerber is available
pt-br: Enviar notificação quando uma nova versão do WP Cerber estiver disponível

en: Send notification when a new version of a plugin is available
pt-br: Enviar notificação quando uma nova versão de um plugin estiver disponível

en: Send weekly reports on
pt-br: Enviar relatórios semanais sobre

en: Server
pt-br: Servidor

en: Server Country
pt-br: País do servidor

en: Server Response Cookies
pt-br: Cookies de Resposta do Servidor

en: Server Response Headers
pt-br: Cabeçalhos de Resposta do Servidor

en: Sessions
pt-br: Sessões

en: Setting update denied
pt-br: Atualização de configuração negada

en: Settings
pt-br: Definições

en: Settings that control behavior of WP Cerber
pt-br: Definições que controlam o comportamento do WP Cerber

en: Shift admin menu
pt-br: Alternar menu de administração

en: Shift the WP Cerber admin menu to the top when navigating through WP Cerber admin pages
pt-br: Mover o menu de administração do WP Cerber para o topo ao navegar pelas páginas de administração do WP Cerber

en: Show "Switched to" notification
pt-br: Mostrar notificação &quot;Alternado para&quot;

en: Show IP WHOIS data
pt-br: Mostrar dados WHOIS do IP

en: Show homepage in the Website column
pt-br: Mostrar página inicial na coluna Website

en: Show sign-in attempt details in 2FA emails
pt-br: Mostrar detalhes da tentativa de login em e-mails de 2FA

en: Site Integrity
pt-br: Integridade do Site

en: Site Settings
pt-br: Configurações do site

en: Site connection
pt-br: Conexão ao site

en: Site key
pt-br: Chave do site

en: Site policy enforcement
pt-br: Aplicação da política do site

en: Site settings protection
pt-br: Proteção das definições do site

en: Site-specific settings
pt-br: Configurações específicas do site

en: Size
pt-br: Tamanho

en: Skip files with these extensions
pt-br: Ignorar ficheiros com estas extensões

en: Smallest
pt-br: Menor

en: Smart
pt-br: Inteligente

en: Software Errors
pt-br: Erros de software

en: Some errors occurred
pt-br: Ocorreram alguns erros

en: Sorry, human verification failed.
pt-br: Falha na verificação humana.

en: Sorry, password reset is not allowed for this user.
pt-br: Não é permitido redefinir a senha para este utilizador.

en: Sort users by registration date
pt-br: Ordenar utilizadores por data de registo

en: Source file not found
pt-br: Arquivo de origem não encontrado

en: Space Occupied
pt-br: Espaço ocupado

en: Spam Events
pt-br: Eventos de spam

en: Spam comment denied
pt-br: Comentário de spam recusado

en: Spam comments denied
pt-br: Comentários de spam recusados

en: Spam form submission denied
pt-br: Envio de formulário de spam negado

en: Spam form submissions denied
pt-br: Envios de spam em formulários negados

en: Spam protection for registration, comment, and other forms on the website
pt-br: Proteção contra spam para registo, comentários e outros formulários no site

en: Specify REST API namespaces to permit when the REST API is disabled. One namespace per line.
pt-br: Especifique os namespaces da REST API a permitir quando a REST API estiver desativada. Um namespace por linha.

en: Specify User-Agents to exclude requests from logging. One item per line.
pt-br: Especifique os User-Agents para excluir solicitações do registro. Um item por linha.

en: Specify a relative or absolute URL
pt-br: Especifique um URL relativo ou absoluto

en: Specify a request path to exclude matching requests from firewall inspection. Omit your website domain name and all GET parameters. One exception per line.
pt-br: Especifique um caminho de requisição para excluir correspondências da inspeção do firewall. Omita o domínio do site e todos os parâmetros GET. Uma exceção por linha.

en: Specify a request path to exclude matching requests from logging. Use one path per line. To specify a REGEX pattern, enclose a line in a pair of braces. Requests that start with an excluded path or match a REGEX pattern will not be logged.
pt-br: Especifique um caminho de requisição para excluir do registro as requisições correspondentes. Use um caminho por linha. Para especificar um padrão REGEX, envolva a linha entre chaves. Requisições que começam com um caminho excluído ou que correspondem a um padrão REGEX não serão registradas.

en: Specify any part of a query string or path to exclude matching requests from inspection by the anti-spam engine. One exception per line.
pt-br: Especifique qualquer parte de uma query string ou de um caminho para excluir da inspeção do mecanismo antispam as solicitações correspondentes. Uma exceção por linha.

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from firewall inspection. One header per line.
pt-br: Especifique pares de nome e valor separados por dois-pontos para excluir da inspeção do firewall as solicitações correspondentes. Um cabeçalho por linha.

en: Specify colon-separated name and value pairs to exclude matching requests from scanning for spam. One header per line.
pt-br: Especifique pares de nome e valor separados por dois-pontos para excluir da verificação de spam as solicitações correspondentes. Um cabeçalho por linha.

en: Specify custom PHP code signatures. One item per line. To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
pt-br: Especifique assinaturas personalizadas de código PHP. Um item por linha. Para definir um padrão REGEX, envolva a linha inteira entre duas chaves.

en: Specify directories to exclude from scanning. One directory per line.
pt-br: Especifique diretórios a excluir da verificação. Um diretório por linha.

en: Specify email addresses, wildcards or REGEX patterns. Use comma to separate items.
pt-br: Especifique endereços de email, caracteres curinga ou padrões REGEX. Use vírgula para separar os itens.

en: Specify file extensions to search for. Full scan only. Use comma to separate items.
pt-br: Especifique as extensões de ficheiro a pesquisar. Apenas na análise completa. Use vírgulas para separar os itens.

en: Standard mode
pt-br: Modo padrão

en: Start Full Scan
pt-br: Iniciar análise completa

en: Start Quick Scan
pt-br: Iniciar verificação rápida

en: Start typing here to find a country
pt-br: Comece a digitar aqui para encontrar um país

en: Started
pt-br: Iniciado

en: Status
pt-br: Estado

en: Stop Scanning
pt-br: Parar verificação

en: Stop exposing user details
pt-br: Parar de expor detalhes de utilizadores

en: Stop user enumeration
pt-br: Impedir enumeração de usuários

en: Submit forms
pt-br: Enviar formulários

en: Support
pt-br: Suporte

en: Support Forum
pt-br: Fórum de Suporte

en: Suspicious JavaScript code detected
pt-br: Código JavaScript suspeito detectado

en: Suspicious SQL code detected
pt-br: Código SQL suspeito detectado

en: Suspicious activity
pt-br: Atividade suspeita

en: Suspicious code found
pt-br: Código suspeito encontrado

en: Suspicious code instruction found
pt-br: Instrução de código suspeita encontrada

en: Suspicious code signatures found
pt-br: Assinaturas de código suspeitas encontradas

en: Suspicious directives found
pt-br: Diretivas suspeitas encontradas

en: Suspicious number of fields
pt-br: Número suspeito de campos

en: Suspicious number of nested values
pt-br: Número suspeito de valores aninhados

en: Suspicious requests
pt-br: Pedidos suspeitos

en: Switch to
pt-br: Mudar para

en: Switch to the Dashboard
pt-br: Ir para o Painel

en: TEST MESSAGE
pt-br: MENSAGEM DE TESTE

en: Terminate
pt-br: Encerrar

en: Terminate session
pt-br: Encerrar sessão

en: Terminate the oldest user session on a new login
pt-br: Encerrar a sessão de utilizador mais antiga num novo início de sessão

en: Terminate user sessions
pt-br: Encerrar sessões de utilizador

en: Tested up to:
pt-br: Testado até:

en: Thank you for being our client.
pt-br: Obrigado por ser nosso cliente.

en: The IP address of the last failed attempt to log in is blocked
pt-br: O endereço IP da última tentativa de login falhada está bloqueado

en: The IP address you are trying to add is already in the list
pt-br: O endereço IP que está a tentar adicionar já se encontra na lista

en: The Pushbullet token is valid. You can select devices to receive notifications.
pt-br: O token do Pushbullet é válido. Selecione os dispositivos para receber notificações.

en: The WP Cerber Security plugin has been deactivated
pt-br: O plugin WP Cerber Security foi desativado

en: The WP Cerber Security plugin is now active
pt-br: O plugin WP Cerber Security está agora ativo

en: The alert has been created
pt-br: O alerta foi criado

en: The alert has been deleted
pt-br: O alerta foi excluído

en: The code is valid for %s minutes.
pt-br: O código é válido por %s minutos.

en: The contents of the file have been changed and do not match what exists in the official WordPress repository or a reference file you have uploaded earlier. The file may have been altered by malware, infected by a virus or has been tampered with.
pt-br: O conteúdo do arquivo foi alterado e não corresponde ao que existe no repositório oficial do WordPress ou ao arquivo de referência enviado anteriormente. O arquivo pode ter sido modificado por malware, infectado por um vírus ou adulterado.

en: The diagnostic log file is empty.
pt-br: O ficheiro de registo de diagnóstico está vazio.

en: The file has been deleted from the quarantine.
pt-br: O arquivo foi excluído da quarentena.

en: The file has been restored to its original location.
pt-br: O ficheiro foi restaurado para a localização original.

en: The file is being uploaded, please wait
pt-br: O ficheiro está a ser carregado, aguarde

en: The file you have uploaded (%s) cannot be used.
pt-br: O ficheiro carregado (%s) não pode ser utilizado.

en: The following settings have been set to their minimum acceptable values.
pt-br: As definições a seguir foram ajustadas para os valores mínimos aceitáveis.

en: The full access mode requires the PRO version of WP Cerber
pt-br: O modo de acesso completo requer a versão PRO do WP Cerber

en: The last attempt to log in was denied due to the following reason
pt-br: A última tentativa de login foi negada pelo seguinte motivo

en: The last update was at %s
pt-br: A última atualização foi em %s

en: The list is empty.
pt-br: A lista está vazia.

en: The log file has not been created yet.
pt-br: O arquivo de log ainda não foi criado.

en: The password you entered for the email address %s is incorrect.
pt-br: A palavra-passe introduzida para o endereço de email %s está incorreta.

en: The password you entered for the username %s is incorrect.
pt-br: A palavra-passe introduzida para o nome de utilizador %s está incorreta.

en: The reverse proxy mode has not been enabled. No valid proxy headers found.
pt-br: O modo de proxy reverso não está ativado. Nenhum cabeçalho de proxy válido foi encontrado.

en: The scan has finished
pt-br: A análise foi concluída

en: The scan has finished. Please review the results.
pt-br: A análise foi concluída. Revise os resultados.

en: The scan is completed
pt-br: A análise foi concluída

en: The scanner automatically scans the website, removes malware and sends email reports with the results of a scan
pt-br: O scanner analisa o site automaticamente, remove malware e envia relatórios por email com os resultados da análise

en: The scanner identifies this file as missing based on the integrity data (checksums) provided by the developer of %s.
pt-br: O analisador identifica este ficheiro como em falta com base nos dados de integridade (checksums) fornecidos pelo programador de %s.

en: The scanner monitors file changes, verifies the integrity of WordPress, plugins, and themes, and detects malware
pt-br: O scanner monitora alterações de arquivos, verifica a integridade do WordPress, plugins e temas e detecta malware

en: The scanner recognizes this file as "ownerless" or "not bundled" because it does not belong to any known part of the website and should not be here.
pt-br: O scanner reconhece este arquivo como “sem proprietário” ou “não incluído em nenhum pacote” porque não pertence a nenhuma parte conhecida do site e não deveria estar aqui.

en: The scanner schedule has been updated
pt-br: O agendamento do scanner foi atualizado

en: The website has been added successfully
pt-br: O site foi adicionado com sucesso

en: The website you are trying to add is already in the list
pt-br: O site que está a tentar adicionar já se encontra na lista

en: There are no files in the quarantine at the moment.
pt-br: Não há arquivos em quarentena no momento.

en: There is an update to the plugin installed on your website.
pt-br: Há uma atualização disponível para o plugin instalado no site.

en: These features are available in the professional version of WP Cerber.
pt-br: Esses recursos estão disponíveis na versão profissional do WP Cerber.

en: These features are provided by %s
pt-br: Estes recursos são fornecidos por %s

en: These features help your organization to be in compliance with personal data protection laws
pt-br: Esses recursos ajudam a manter a organização em conformidade com as leis de proteção de dados pessoais

en: These files have been added to the ignore list
pt-br: Estes ficheiros foram adicionados à lista de ignorados

en: These files have been moved to the quarantine
pt-br: Estes ficheiros foram movidos para a quarentena

en: These files will never be deleted during automatic cleanup.
pt-br: Esses arquivos nunca serão excluídos durante a limpeza automática.

en: These policies are automatically enforced at the end of every scan based on its results. All affected files are moved to the quarantine.
pt-br: Essas políticas são aplicadas automaticamente ao final de cada varredura com base nos resultados. Todos os arquivos afetados são movidos para a quarentena.

en: These restrictions do not apply to IP addresses in the White IP Access List
pt-br: Essas restrições não se aplicam a endereços IP na Lista Branca de Acesso IP

en: These rules apply to the user login process. Use them to control how users sign in and to protect your website from unauthorized access.
pt-br: Estas regras aplicam-se ao processo de login de utilizadores. Use-as para controlar como os utilizadores iniciam sessão e para proteger o website contra acessos não autorizados.

en: These rules control the user registration process. Use them to restrict who can register based on your security requirements and preferences.
pt-br: Estas regras controlam o processo de registro de usuários. Use-as para restringir quem pode se registrar com base nos requisitos e preferências de segurança.

en: These security measures prevent malware injection by blocking unauthorized changes to vital WordPress settings.
pt-br: Essas medidas de segurança evitam a injeção de malware ao bloquear alterações não autorizadas em configurações essenciais do WordPress.

en: These security measures prevent site takeovers by blocking unauthorized creation of new user roles and escalation of role capabilities.
pt-br: Essas medidas de segurança evitam a tomada do site ao bloquear a criação não autorizada de novas funções de usuário e a elevação de permissões de funções.

en: These security measures protect against site takeovers by preventing creation of unauthorized administrator accounts and escalation of user privileges.
pt-br: Essas medidas de segurança protegem contra a tomada de controle do site, impedindo a criação de contas de administrador não autorizadas e a elevação de privilégios de usuários.

en: These settings enable you to fine-tune the behavior of anti-spam algorithms and avoid false positives
pt-br: Essas configurações permitem ajustar com precisão o comportamento dos algoritmos antispam e evitar falsos positivos

en: This file contains executable code and may contain obfuscated malware. If this file is a part of a theme or a plugin, it must be located in the theme or the plugin folder. No exception, no excuses.
pt-br: Este arquivo contém código executável e pode conter malware ofuscado. Se este arquivo fizer parte de um tema ou plugin, ele deve estar localizado na pasta do tema ou do plugin. Sem exceções, sem desculpas.

en: This file is missing. It's been deleted or it's not been installed.
pt-br: Este ficheiro está em falta. Foi eliminado ou não foi instalado.

[ctx: This is a risk level.]
en: High
pt-br: Alto

[ctx: This is a risk level.]
en: Low
pt-br: Baixo

[ctx: This is a risk level.]
en: Medium
pt-br: Médio

en: This message appears above the login form. Use it to explain why login is required or to give additional instructions to users.
pt-br: Esta mensagem é exibida acima do formulário de login. Use-a para explicar por que o login é necessário ou para fornecer instruções adicionais aos utilizadores.

en: This message was created by
pt-br: Esta mensagem foi criada por

en: This optional message is shown if a user's IP address is not on the White IP Access List
pt-br: Esta mensagem opcional é exibida se o endereço IP do utilizador não estiver na Lista Branca de IPs

en: This optional message is shown if a user's email address is not allowed for registration
pt-br: Esta mensagem opcional é exibida se o endereço de e-mail do utilizador não for permitido para registo

en: This scan report was generated by the previous version of WP Cerber. Please run a new scan to get consistent and accurate results.
pt-br: Este relatório de verificação foi gerado pela versão anterior do WP Cerber. Execute uma nova verificação para obter resultados consistentes e precisos.

en: This type of file is not supported. Please upload a ZIP archive.
pt-br: Este tipo de ficheiro não é suportado. Carregue um arquivo ZIP.

en: This update has not been tested with your version of WordPress
pt-br: Esta atualização não foi testada com esta versão do WordPress

en: This update requires PHP version %s or higher, you have %s
pt-br: Esta atualização requer PHP versão %s ou superior, instalado: %s

en: This update requires WordPress version %s or higher, you have %s
pt-br: Esta atualização requer o WordPress versão %s ou superior, versão atual: %s

en: This verification PIN code is expired. We have just sent a new one to your email.
pt-br: Este código PIN de verificação expirou. Um novo código foi enviado para o email.

en: This website can be managed from a main website
pt-br: Este site pode ser gerido a partir de um site principal

en: This website is set as a main website.
pt-br: Este site está definido como site principal.

en: This website is set as a managed website.
pt-br: Este site está definido como site gerido.

en: To avoid false positives and get better anti-spam performance, please clear the plugin cache.
pt-br: Para evitar falsos positivos e melhorar o desempenho antispam, limpe o cache do plugin.

en: To change reporting settings visit
pt-br: Para alterar as definições de relatórios, aceda a

en: To delete the alert, click here
pt-br: Para excluir o alerta, clique aqui

en: To disable remote management and revoke the token, click here:
pt-br: Para desativar a gestão remota e revogar o token, clique aqui:

en: To enable WP Cerber updates, add "downloads.wpcerber.com" to the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant
pt-br: Para ativar as atualizações do WP Cerber, adicione &quot;downloads.wpcerber.com&quot; à constante WP_ACCESSIBLE_HOSTS

en: To enable WP Cerber updates, add the WP_ACCESSIBLE_HOSTS constant defined as "downloads.wpcerber.com" to your wp-config.php file
pt-br: Para ativar as atualizações do WP Cerber, adicione a constante WP_ACCESSIBLE_HOSTS definida como &quot;downloads.wpcerber.com&quot; ao arquivo wp-config.php

en: To generate complete reports, activity log entries will be kept for %d days.
pt-br: Para gerar relatórios completos, os registros de atividade serão mantidos por %d dias.

en: To get the most out of WP Cerber, follow these steps:
pt-br: Para tirar o máximo proveito do WP Cerber, siga estas etapas:

en: To grant access to this website, install this token on the main website. Keep the token secret.
pt-br: Para conceder acesso a este site, instale este token no site principal. Mantenha o token em sigilo.

en: To modify your reporting settings, navigate to:
pt-br: Para modificar as configurações de relatórios, acesse:

en: To proceed, please select the mode for this website
pt-br: Para continuar, selecione o modo para este site

en: To solve this issue you have to reinstall %s or update it to the latest version.
pt-br: Para resolver este problema, reinstale %s ou atualize-o para a versão mais recente.

en: To specify a REGEX pattern wrap a pattern in two forward slashes.
pt-br: Para especificar um padrão REGEX, envolva o padrão entre duas barras (/ /).

en: To specify a REGEX pattern, enclose the exception in two braces.
pt-br: Para especificar um padrão REGEX, coloque a exceção entre duas chaves.

en: To view full report, navigate to:
pt-br: Para ver o relatório completo, acesse:

en: Too many erroneous requests
pt-br: Excesso de pedidos incorretos

en: Too many suspicious requests
pt-br: Pedidos suspeitos em excesso

en: Tools
pt-br: Ferramentas

en: Top 10 largest files
pt-br: 10 maiores ficheiros

en: Top Offending IP Addresses
pt-br: Principais Endereços IP Infratores

en: Traffic
pt-br: Tráfego

en: Traffic Insights
pt-br: Análise de Tráfego

en: Traffic Inspection
pt-br: Inspeção de Tráfego

en: Traffic Inspector
pt-br: Inspetor de Tráfego

en: Traffic Inspector is a context-aware web application firewall (WAF) that protects your website by recognizing and denying malicious HTTP requests
pt-br: Traffic Inspector é um firewall de aplicação web (WAF) com reconhecimento de contexto que protege o site ao identificar e bloquear solicitações HTTP maliciosas

en: Traffic Logging
pt-br: Registo de tráfego

en: Trash spam comments
pt-br: Comentários de spam na lixeira

en: Try again
pt-br: Tentar novamente

en: Two-Factor Authentication
pt-br: Autenticação em Duas Etapas

en: Two-Factor Authentication Email
pt-br: E-mail de Autenticação em Duas Etapas

en: Two-factor authentication
pt-br: Autenticação de dois fatores

en: Two-factor authentication enforced
pt-br: Autenticação em duas etapas obrigatória

en: Unable to check the integrity due to a DB error
pt-br: Não foi possível verificar a integridade devido a um erro de BD

en: Unable to check the integrity of WordPress files due to a network error
pt-br: Não foi possível verificar a integridade dos ficheiros do WordPress devido a um erro de rede

en: Unable to check the integrity of the plugin due to a network error
pt-br: Não foi possível verificar a integridade do plugin devido a um erro de rede

en: Unable to check the integrity of the theme due to a network error
pt-br: Não foi possível verificar a integridade do tema devido a um erro de rede

en: Unable to copy file
pt-br: Não foi possível copiar o ficheiro

en: Unable to create required directory
pt-br: Não foi possível criar o diretório necessário

en: Unable to delete
pt-br: Não foi possível excluir

en: Unable to delete the file
pt-br: Não foi possível excluir o arquivo

en: Unable to detect IP addresses. No HTTP headers containing a valid IP address were detected. Ensure that your proxy server is configured to include the remote IP address in its HTTP headers.
pt-br: Não foi possível detetar endereços IP. Não foram encontrados cabeçalhos HTTP com um endereço IP válido. Certifique-se de que o servidor proxy está configurado para incluir o endereço IP remoto nos cabeçalhos HTTP.

en: Unable to detect IP addresses. The constant CERBER_IP_KEY you specified is mistyped or contains invalid characters.
pt-br: Não foi possível detetar endereços IP. A constante CERBER_IP_KEY especificada está incorreta ou contém caracteres inválidos.

en: Unable to detect IP addresses. The defined constant CERBER_IP_KEY cannot be used to retrieve an IP address because the corresponding value does not contain a valid IP address. Ensure that the correct value is specified for this constant.
pt-br: Não foi possível detetar endereços IP. A constante definida CERBER_IP_KEY não pode ser usada para obter um endereço IP porque o valor correspondente não contém um endereço IP válido. Certifique-se de que o valor correto está definido para esta constante.

en: Unable to detect IP addresses. This might be because your website is behind a proxy server. If that is the case, enable proxy support in the plugin settings.
pt-br: Não foi possível detetar endereços IP. Isto pode acontecer se o site estiver atrás de um servidor proxy. Nesse caso, ative o suporte a proxy nas definições do plugin.

en: Unable to open file
pt-br: Não foi possível abrir o arquivo

en: Unable to process file
pt-br: Não foi possível processar o arquivo

en: Unable to recover
pt-br: Não foi possível recuperar

en: Unable to send a message
pt-br: Não foi possível enviar a mensagem

en: Unable to update the scanner schedule
pt-br: Não foi possível atualizar o agendamento do scanner

en: Unattended files
pt-br: Ficheiros sem supervisão

en: Unattended suspicious file
pt-br: Ficheiro suspeito sem supervisão

en: Unauthorized access denied
pt-br: Acesso não autorizado negado

en: Unknown
pt-br: Desconhecido

en: Unknown Google's bot
pt-br: Bot do Google desconhecido

en: Unknown label
pt-br: Rótulo desconhecido

en: Unwanted extensions
pt-br: Extensões indesejadas

en: Unwanted file extension
pt-br: Extensão de ficheiro indesejada

en: Unwanted file extensions
pt-br: Extensões de ficheiros indesejadas

en: Updates
pt-br: Atualizações

en: Upgrade WP Cerber
pt-br: Atualizar o WP Cerber

en: Upgrade all active plugins
pt-br: Atualizar todos os plugins ativos

en: Upload File
pt-br: Carregar ficheiro

en: Upload file
pt-br: Carregar ficheiro

en: Use 404 template from the active theme
pt-br: Usar o modelo 404 do tema ativo

en: Use ISO 8601 date format for CSV export files
pt-br: Usar o formato de data ISO 8601 para arquivos CSV exportados

en: Use REST API
pt-br: Usar API REST

en: Use SMTP
pt-br: Usar SMTP

en: Use SMTP server to send emails
pt-br: Usar servidor SMTP para enviar emails

en: Use WP Cerber's plugin repository
pt-br: Usar o repositório de plugins do WP Cerber

en: Use White IP Access List
pt-br: Usar lista de IPs permitidos

en: Use WordPress proxy settings
pt-br: Usar configurações de proxy do WordPress

en: Use XML-RPC
pt-br: Usar XML-RPC

en: Use absolute or relative to the home directory paths. One directory per line.
pt-br: Use caminhos absolutos ou relativos ao diretório inicial. Um diretório por linha.

en: Use comma to separate items.
pt-br: Use vírgula para separar itens.

en: Use comma to separate multiple extensions
pt-br: Use vírgula para separar várias extensões

en: Use comma to specify multiple values
pt-br: Use vírgula para especificar vários valores

en: Use custom URL for the WordPress comment form
pt-br: Usar URL personalizada para o formulário de comentários do WordPress

en: Use file
pt-br: Usar ficheiro

en: Use global policies
pt-br: Usar políticas globais

en: Use less restrictive security filters for IP addresses in the White IP Access List
pt-br: Usar filtros de segurança menos restritivos para endereços IP na Lista Branca de Acesso IP

en: Use less strict spam filtering for AJAX form submissions. May increase spam risk slightly.
pt-br: Usar filtragem de spam menos rigorosa para envios de formulários AJAX. Pode aumentar ligeiramente o risco de spam.

en: Use my language
pt-br: Usar meu idioma

en: Use proxy server for outgoing network connections
pt-br: Usar servidor proxy para conexões de rede de saída

en: Use proxy server to connect to managed websites
pt-br: Usar servidor proxy para conectar a sites gerenciados

en: User
pt-br: Utilizador

en: User Activity
pt-br: Atividade do usuário

en: User Agent
pt-br: Agente de Utilizador

en: User Authentication
pt-br: Autenticação de Usuário

en: User ID
pt-br: ID de usuário

en: User Insights
pt-br: Informações do Utilizador

en: User Message
pt-br: Mensagem do utilizador

en: User Policies
pt-br: Políticas de Utilizador

en: User Sessions
pt-br: Sessões de Utilizador

en: User accounts protection
pt-br: Proteção de contas de usuário

en: User activated
pt-br: Utilizador ativado

en: User application password created
pt-br: Senha de aplicativo de usuário criada

en: User application password created by %s
pt-br: Senha de aplicativo de usuário criada por %s

en: User application password deleted
pt-br: Senha de aplicativo de usuário excluída

en: User application password deleted by %s
pt-br: Senha de aplicativo de usuário excluída por %s

en: User application password updated
pt-br: Senha do aplicativo do usuário atualizada

en: User blocked by administrator
pt-br: Utilizador bloqueado pelo administrador

en: User created
pt-br: Utilizador criado

en: User created by %s
pt-br: Utilizador criado por %s

en: User creation denied
pt-br: Criação de usuário negada

en: User deleted
pt-br: Utilizador eliminado

en: User deleted by %s
pt-br: Usuário excluído por %s

en: User has reached the allowed number of concurrent sessions
pt-br: O utilizador atingiu o número permitido de sessões simultâneas

en: User is blocked
pt-br: Utilizador bloqueado

en: User is not allowed to log in
pt-br: O utilizador não tem permissão para iniciar sessão

en: User is not permitted to log into the website
pt-br: Não é permitido ao utilizador iniciar sessão no site

en: User login
pt-br: Login de usuário

en: User message
pt-br: Mensagem do utilizador

en: User metadata update denied
pt-br: Atualização de metadados de usuário negada

en: User registered
pt-br: Usuário registrado

en: User registration
pt-br: Registro de usuário

en: User registration is disabled in the General WordPress Settings.
pt-br: O registo de utilizadores está desativado nas Definições Gerais do WordPress.

en: User registrations are limited to these roles
pt-br: Registo de utilizadores limitado a estes perfis

en: User role is not allowed
pt-br: Função de utilizador não permitida

en: User roles protection
pt-br: Proteção de funções de utilizador

en: User row update denied
pt-br: Atualização de linha de usuário negada

en: User session expiration time
pt-br: Tempo de expiração da sessão do utilizador

en: User session has been terminated
pt-br: A sessão do usuário foi encerrada

en: User session terminated
pt-br: Sessão de utilizador terminada

en: User session terminated by %s
pt-br: Sessão de utilizador terminada por %s

en: User's IP address does not match the one used to log in
pt-br: O endereço IP do utilizador não corresponde ao usado no início de sessão

en: User's browser does not match the one used to log in
pt-br: O navegador do utilizador não corresponde ao usado no início de sessão

en: Username
pt-br: Nome de utilizador

en: Username is not allowed. Please choose another one.
pt-br: Nome de utilizador não permitido. Selecione outro.

en: Username is prohibited
pt-br: Nome de utilizador proibido

en: Username used
pt-br: Nome de utilizador usado

en: Usernames from this list are not allowed to log in or register. Use comma to separate usernames.
pt-br: Nomes de usuário desta lista não podem fazer login nem se registrar. Use vírgula para separar os nomes de usuário.

en: Users
pt-br: Utilizadores

en: Users with these roles are permitted to add new roles
pt-br: Utilizadores com estas funções podem adicionar novas funções

en: Users with these roles are permitted to change protected settings
pt-br: Utilizadores com estas funções podem alterar definições protegidas

en: Users with these roles are permitted to change role capabilities
pt-br: Utilizadores com estas funções podem alterar permissões de funções

en: Users with these roles are permitted to change sensitive user data
pt-br: Utilizadores com estas funções podem alterar dados sensíveis de utilizadores

en: Users with these roles are permitted to create new accounts
pt-br: Utilizadores com estas funções podem criar novas contas

en: Users' Activity
pt-br: Atividade dos utilizadores

en: Verbose
pt-br: Detalhado

en: Verified
pt-br: Verificado

en: Verify
pt-br: Verificar

en: Verify it's you
pt-br: Confirmar identidade

en: Verifying the integrity of WordPress
pt-br: Verificando a integridade do WordPress

en: Verifying the integrity of the plugins
pt-br: A verificar a integridade dos plugins

en: Verifying the integrity of the themes
pt-br: A verificar a integridade dos temas

en: View Activity
pt-br: Ver atividade

en: View activity for this IP:
pt-br: Ver atividade para este IP:

en: View activity in the Dashboard
pt-br: Ver atividade no Painel

en: View all
pt-br: Ver tudo

en: View all REST API requests
pt-br: Ver todas as solicitações REST API

en: View all activity from this IP address
pt-br: Ver toda a atividade deste endereço IP

en: View all lockouts:
pt-br: Ver todos os bloqueios:

en: View all logged events
pt-br: Ver todos os eventos registados

en: View all logged requests
pt-br: Ver todas as solicitações registradas

en: View bot events
pt-br: Ver eventos de bots

en: View denied REST API requests
pt-br: Ver solicitações REST API negadas

en: View log in reverse
pt-br: Ver log em ordem inversa

en: View reCAPTCHA events
pt-br: Ver eventos do reCAPTCHA

en: View recent activity and security-related events for this user
pt-br: Ver atividade recente e eventos de segurança relacionados a este usuário

en: View the log of suspicious and malicious activity from this IP address
pt-br: Ver o registo de atividade suspeita e maliciosa deste endereço IP

en: View violations in the log
pt-br: Ver violações no log

en: Vulnerabilities
pt-br: Vulnerabilidades

en: Vulnerability
pt-br: Vulnerabilidade

en: Vulnerability found
pt-br: Vulnerabilidade encontrada

en: WP Cerber %s is available. Please update.
pt-br: WP Cerber %s disponível. Atualize.

en: WP Cerber Dashboard
pt-br: Painel do WP Cerber

en: WP Cerber Security, Anti-spam, and Malware Scan
pt-br: WP Cerber Security, Antispam e Verificação de Malware

en: WP Cerber is now active and has started protecting your site
pt-br: WP Cerber está ativo e começou a proteger o site

en: WP Cerber processed this request according to this setting
pt-br: O WP Cerber processou esta solicitação de acordo com esta configuração

en: WP Cerber requires PHP version %s or higher, but your web server is currently running PHP %s.
pt-br: O WP Cerber requer PHP versão %s ou superior, mas o servidor web está a executar o PHP %s.

en: WP Cerber requires WordPress version %s or higher. Your WordPress version is %s. Please update your WordPress to the latest version.
pt-br: O WP Cerber requer o WordPress versão %s ou superior. A versão atual do WordPress é %s. Atualize o WordPress para a versão mais recente.

en: WP Cerber: Add-ons
pt-br: WP Cerber: Complementos

en: WP Cerber: Anti-spam Settings
pt-br: WP Cerber: Configurações de antispam

en: WP Cerber: Data Shield Policies
pt-br: WP Cerber: Políticas de Proteção de Dados

en: WP Cerber: Security Rules
pt-br: WP Cerber: Regras de Segurança

en: WP Cerber: Tools
pt-br: WP Cerber: Ferramentas

en: WP Cerber: Traffic Inspector
pt-br: WP Cerber: Inspetor de Tráfego

en: WP Cerber: User Security
pt-br: WP Cerber: Segurança do Utilizador

en: Want to make WP Cerber even more powerful?
pt-br: Quer tornar o WP Cerber ainda mais poderoso?

en: Warning!
pt-br: Aviso!

en: We have not found any integrity data to verify
pt-br: Nenhum dado de integridade encontrado para verificação

en: We need your support to keep moving forward
pt-br: É necessário apoio para continuar avançando

en: We're sorry, you are not allowed to proceed
pt-br: Não é permitido continuar

en: We've sent a verification PIN code to your email
pt-br: Foi enviado um código PIN de verificação para o email

en: Website
pt-br: Site

en: Website Owner
pt-br: Proprietário do site

en: Website Properties
pt-br: Propriedades do site

en: Website URL
pt-br: URL do site

en: Website has been deleted | %d websites have been deleted
pt-br[0]: O website foi apagado.
pt-br[1]: %s websites foram apagados.

en: Weekly Report
pt-br: Relatório semanal

en: What do you want to import?
pt-br: O que deseja importar?

en: What do you want to include in the export?
pt-br: O que deseja incluir na exportação?

en: When attempting to access prohibited URLs
pt-br: Ao tentar acessar URLs proibidos

en: When attempting to log in with prohibited username
pt-br: Ao tentar iniciar sessão com nome de utilizador proibido

en: When the limit on concurrent user sessions is reached
pt-br: Quando o limite de sessões de utilizador simultâneas é atingido

en: Where to email notifications
pt-br: Destino de e-mails de notificação

en: Where to email reports
pt-br: Para onde enviar relatórios

en: Where to send emails generated by WP Cerber
pt-br: Para onde enviar os e‑mails gerados pelo WP Cerber

en: White IP Access List
pt-br: Lista de IPs Permitidos

en: WooCommerce Log In
pt-br: Login WooCommerce

en: WooCommerce Log Out
pt-br: Terminar sessão do WooCommerce

en: WordPress uploads analysis
pt-br: Análise de envios do WordPress

en: Write failed login attempts to the system log file
pt-br: Registar tentativas de início de sessão falhadas no ficheiro de registo do sistema

en: XML-RPC Payload
pt-br: Payload XML-RPC

en: XML-RPC is disabled in the Hardening settings of WP Cerber.
pt-br: XML-RPC está desativado nas configurações de Reforço do WP Cerber.

en: Yes
pt-br: Sim

en: You
pt-br: Você

en: You are here:
pt-br: Você está aqui:

en: You are not allowed to log in. Ask your administrator for assistance.
pt-br: Não é permitido iniciar sessão. Solicite assistência ao administrador.

en: You are not allowed to proceed. Ask your administrator for assistance.
pt-br: Não é permitido continuar. Solicite ajuda ao administrador.

en: You are not allowed to register.
pt-br: Não é permitido registrar-se.

en: You cannot add your IP address or network
pt-br: Não é possível adicionar o seu endereço IP ou rede

en: You have %d login attempt remaining. | You have %d login attempts remaining.
pt-br[0]: %d tentativa de login restante.
pt-br[1]: %d tentativas de login restantes.

en: You have disabled the default login page. Ensure that you have configured an alternative login page. Otherwise, you will not be able to log in.
pt-br: A página de login padrão foi desativada. Certifique-se de configurar uma página de login alternativa. Caso contrário, não será possível fazer login.

en: You have entered an incorrect verification PIN code
pt-br: Foi inserido um código PIN de verificação incorreto

en: You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minute. | You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minutes.
pt-br[0]: Número de tentativas de login permitido excedido. Tente novamente em %d minuto.
pt-br[1]: Número de tentativas de login permitido excedido. Tente novamente em %d minutos.

en: You have only one login attempt remaining.
pt-br: Resta apenas uma tentativa de login.

en: You have switched back to the main website
pt-br: Foi efetuada a mudança de volta para o site principal

en: You have switched to %s
pt-br: Mudança efetuada para %s

en: You have to upload a ZIP archive from which you've installed it. This enables the security scanner to verify the integrity of the code and detect malware.
pt-br: É necessário enviar o arquivo ZIP a partir do qual foi feita a instalação. Isso permite que o verificador de segurança confirme a integridade do código e detecte malware.

en: You or someone else trying to log into the website. We have to verify that it's you. If this wasn't you, please immediately reset your password to safeguard your account.
pt-br: Você ou outra pessoa está tentando iniciar sessão no site. É necessário verificar se é você. Se não tiver sido você, redefina a senha imediatamente para proteger a conta.

en: You will be notified when such an event occurs
pt-br: Será notificado quando tal evento ocorrer

en: Your IP address
pt-br: Endereço IP

en: Your IP address %s has been added to the White IP Access List
pt-br: O endereço IP %s foi adicionado à Lista Branca de Acesso IP

en: Your IP address is detected as %s. Make sure it is equal to your IP address on this page: %s.
pt-br: O endereço IP detectado é %s. Verifique se é igual ao endereço IP exibido nesta página: %s.

en: Your last sign-in was at %s from the IP address %s
pt-br: Último acesso em %s a partir do endereço IP %s

en: Your license is valid until
pt-br: A licença é válida até

en: Your login page:
pt-br: Página de login:

en: Your request looks suspiciously similar to automated requests from spam posting software or it has been denied by a security policy configured by the website administrator.
pt-br: A solicitação parece suspeitamente semelhante a pedidos automatizados de software de envio de spam ou foi bloqueada por uma política de segurança configurada pelo administrador do site.

en: active
pt-br: ativo

en: days
pt-br: dias

en: deactivate
pt-br: desativar

en: disabled
pt-br: desativado

[ctx: e.g. blocked by John at 11:00]
en: blocked by %s at %s
pt-br: bloqueado por %s às %s

en: enabled
pt-br: ativado

en: entry | entries
pt-br[0]: entrada
pt-br[1]: entradas

en: failed attempts
pt-br: tentativas falhadas

en: hours interval check
pt-br: verificação de intervalo em horas

en: if empty, the default format %s will be used
pt-br: se vazio, será usado o formato padrão %s

en: if empty, the email addresses from the notification settings will be used
pt-br: se vazio, serão usados os endereços de e-mail das configurações de notificação

en: if empty, the website administrator email %s will be used
pt-br: se vazio, será usado o e-mail do administrador do site %s

en: in 24 hours
pt-br: em 24 horas

en: lockouts
pt-br: bloqueios

en: milliseconds
pt-br: milissegundos

en: minutes
pt-br: minutos

en: minutes (leave empty to use the default WordPress value)
pt-br: minutos (deixe em branco para usar o valor padrão do WordPress)

en: most active in the last 24 hours
pt-br: mais ativo nas últimas 24 horas

en: most frequent incidents and events in the last 24 hours
pt-br: incidentes e eventos mais frequentes nas últimas 24 horas

en: most recent authentication issues and requests
pt-br: problemas e solicitações de autenticação mais recentes

en: most recent user events
pt-br: eventos de utilizador mais recentes

en: most recent user registrations
pt-br: registos de utilizador mais recentes

en: most recent violations of security rules
pt-br: violações mais recentes das regras de segurança

en: no connection
pt-br: sem conexão

en: not active
pt-br: inativo

en: notifications are allowed per hour (0 means unlimited)
pt-br: notificações são permitidas por hora (0 significa ilimitado)

en: number of logins
pt-br: número de logins

en: once a day at
pt-br: uma vez por dia às

en: only digits are allowed
pt-br: apenas dígitos são permitidos

en: or
pt-br: ou

[ctx: preposition of time like: at 11:00]
en: at
pt-br: às

en: reCAPTCHA settings
pt-br: Configurações do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA settings are incorrect
pt-br: As definições do reCAPTCHA estão incorretas

en: reCAPTCHA verification failed
pt-br: Falha na verificação do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA verified
pt-br: reCAPTCHA verificado

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
en: Only selected countries are permitted to %s. All others are not.
pt-br: Apenas países selecionados têm permissão para %s. Todos os outros não são permitidos.

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
en: Selected countries are not permitted to %s. All others are allowed to.
pt-br: Os países selecionados não têm permissão para %s. Todos os outros têm permissão.

en: unknown
pt-br: desconhecido

en: unlimited
pt-br: ilimitado

en: unspecified
pt-br: não especificado

en: user | users
pt-br[0]: utilizador
pt-br[1]: utilizadores

en: username is prohibited
pt-br: nome de utilizador proibido

en: view all
pt-br: ver tudo
